Rusko útočilo na Ukrajinu pomocí dronů. Bezpilotní letouny mířily také na Kyjev

Zbytky íránského dronu s ruskými nápisy na Ukrajině. (Mil.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Zbytky íránského dronu s ruskými nápisy na Ukrajině. | FOTO: Mil.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Rusko v noci na sobotu zaútočilo na Ukrajinu bezpilotními letouny Šáhid íránské výroby, napsala s odkazem na ukrajinské vzdušné síly agentura Unian. Tři drony se Ukrajincům podařilo nad Dněpropetrovskou oblastí sestřelit, dva ale zasáhly zařízení kritické infrastruktury v Novomoskovsku severovýchodně od Dnipra.

Celkem podle Ukrajinců útočilo 16 bezpilotních letounů, z nichž se 11 podařilo sestřelit. Rusko drony, které po zasažení cíle vybuchnou, vyslalo z Brjanské oblasti sousedící s Ukrajinou a z Azovského moře. Bezpilotní letouny podle šéfa kyjevské vojenské správy Serhije Popky letěly také ve směru na ukrajinskou metropoli, zlikvidovala je ale protivzdušná obrana.

Vladimir Putin (Úřad prezidenta Ruské federace (kremlin.ru))

Dva drony zasáhly nejmenované zařízení kritické infrastruktury v Novomoskovsku, kde způsobily závažné škody. Na místě propukl požár, který zničil i čtyři přilehlé domy. Dalších šest objektů bylo poškozeno, uvedla správa Dněpropetrovské oblasti. Při útoku nebyli žádní lidé zraněni.

Rusko v noci na sobotu také ostřelovalo Záporoží, napsal na sociální síti telegram zástupce záporožské radnice Anatolij Kurtěv. „Podle předběžných informací ruská střela zničila stravovací zařízení. Tlaková vlna rozbila okna okolních budov a poškodila střechy a fasády,“ oznámil Kurtěv, podle kterého se i tento útok obešel bez zranění.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu loni 24. února. Kyjev už od začátku loňského podzimu viní Teherán, že Rusku poskytuje bezpilotní letouny Šáhid, které Moskva používá k útokům na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu. Teherán to odmítá.

Server Politico tento týden s odvoláním na celní a obchodní dokumenty uvedl, že zbraně Rusku dodávají také čínské firmy. Spojené státy následně potvrdily, že na ukrajinských bojištích nalezly čínskou munici, z jejíhož použití podezírají Rusko. Napsala to dnes agentura Kjódó s odkazem na vládní zdroje.

Není jasné, zda munici Čína přímo dodala, oznámila americká administrativa. „Jsme ohledně toho ostražití a nadále to bedlivě sledujeme,“ řekl nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články