Rusko zaútočilo raketami, které “trhají” plíce. CIA mluví o použití chemických i jaderných zbraní

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu je každým dnem agresivnější. Po středečním bombardování porodnice v Mariupolu svět očekává, kam až mohou Putinova vojska zajít. Objevily se totiž informace, že Rusko již použilo smrtící termobarické zbraně, které jsou podle odborníků ve své ničivosti nejblíže těm jaderným. 

Podle deníku The Sun, který cituje britské ministerstvo obrany, byl zbraňový systém TOS-1A na Ukrajině již nasazen.  Smrtonosná zbraň, která je přirovnávána k americké “Matce všech bomb”, využívá kyslík z okolního vzduchu k vytvoření vysokoteplotní exploze. Laicky se jeden z účinků popisuje také jako “trhání plic”. 

()

Tyto velmi silné a účinné zbraně použila ruská armáda již v konfliktech v Afghánistánu, Čečensku, Iráku a Sýrii. Princip fungování je jednoduchý. Malá výbušnina uvnitř střely rozšíří ve vzduchu chemický oblak, ten pak může proniknout do budov a zákopů. Později sekundární výbušnina oblak zapálí a způsobí mohutný, dlouhotrvající výbuch.

Podle spekulací západních vojenských expertů mohla být termobarická bomba použita již v Charkově minulý týden. 

Vážné varování zpravodajců

Navíc se objevují informace o tom, že by mohlo dojít i k použití menších jaderných zbraní. Na tuto hrozbu upozornil ředitel CIA William Burns, podle nějž je třeba počítat s tím, že by Putin kvůli nedostatečně rychlému postupu ruských vojsk přes Ukrajinu mohl sáhnout k bezprecedentnímu řešení.

Západní představitelé mají také vážné obavy, že se Kreml chystá na použití chemických zbraní. Podle signálů, které mají některé zpravodajské služby, by se mohlo jednat o sarin, chlor a yperit. „Máme dobrý důvod k obavám z možného použití nekonvenčních zbraní. I proto, co se stalo například v Sýrii,” sdělil deníku The Mirror vysoce postavený zdroj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]