Rusko znovu hrozí použitím jaderných zbraní. Už nás tato rétorika nebaví, budeme reagovat, řekl šéf NATO

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Výhrůžky použitím jaderných zbraní zaznívají z ruské strany od začátku války na Ukrajině. Postupem času, kdy se ukázalo, že se Putinova armáda zřejmě nestane vítězem ozbrojeného konfliktu, se však výzvy k útokům nukleárními zbraněmi zintenzivnily. Poslední a velmi agresivní zazněla od čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. 

Po nedávné ruské anexi dalších čtyř ukrajinských území (Doněcká lidová republika, Luhanská lidová republika, Chersonská oblast a Záporožská oblast), kterou již v součansnosti neuznává minimálně devět světových prezidentů, včetně Miloše Zemana, spustila ruská televize další vlnu svého propagandistického vysílání.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Vojenský komentátor plukovník Michail Chodarenok pro televizi Rossija 1 totiž podle britských médií potvrdil, že se na ruských jaderných zbraních provádějí údržbářské práce, kontroluje se jejich provozuschopnost a připravenost k akutnímu použití. 

“Zaručujeme, že náš jaderný protiraketový štít není zchátralý a je plně funkční a připravený k okamžitému použití,” řekl Chodarenok poté, co státní televize zveřejnila sestřih záběrů útoků atomových raket. Moderátorce a Putinově fanynce Olze Skabejevové tato informace evidentně udělala radost. „Jinými slovy, dobrá zpráva je, že na konci roku 2022 zaručeně zničíme Západ,“ sdělila propagandistka.

Zcela odlišnou reakci ovšem další zprávy o ruských jaderných zbraních vyvolaly u Jense Stoltenberga. “Na úmyslný útok na kritickou infrastrukturu NATO bude reagováno jasnou a jednoznačnou odpovědí,” řekl generální tajemník  Severoatlantické aliance s tím, že ruské výhrůžky jsou bezohledné a západní země už přestávají “bavit”. Zároveň připustil, že pokud by došlo k použití nukleárních zbraní, mohlo by NATO reagovat i bez toho, že by se boje přesunuly na území států aliance.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Kriticky se k novému ruskému “chrastění jaderných zbraní” vyjádřil i americký ministr obrany Lloyd Austin. “Aby bylo jasno, ten, kdo o tom rozhoduje, je jeden člověk,” řekl Austin v rozhovoru pro CNN.

“Pana Putina nikdo nekontroluje. Stejně jako učinil nezodpovědné rozhodnutí napadnout Ukrajinu, mohl by učinit i další. Ale v tuto chvíli nevidím nic, co by mě vedlo k domněnce, že takové rozhodnutí učinil,” domnívá se ministr Bidenovy vlády. Svému ruskému protějšku Sergeji Šojguovi Austin údajně sdělil, aby zapomněl na takto nezodpovědné chování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články