Rusko znovu hrozí použitím jaderných zbraní. Už nás tato rétorika nebaví, budeme reagovat, řekl šéf NATO

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Výhrůžky použitím jaderných zbraní zaznívají z ruské strany od začátku války na Ukrajině. Postupem času, kdy se ukázalo, že se Putinova armáda zřejmě nestane vítězem ozbrojeného konfliktu, se však výzvy k útokům nukleárními zbraněmi zintenzivnily. Poslední a velmi agresivní zazněla od čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. 

Po nedávné ruské anexi dalších čtyř ukrajinských území (Doněcká lidová republika, Luhanská lidová republika, Chersonská oblast a Záporožská oblast), kterou již v součansnosti neuznává minimálně devět světových prezidentů, včetně Miloše Zemana, spustila ruská televize další vlnu svého propagandistického vysílání.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Vojenský komentátor plukovník Michail Chodarenok pro televizi Rossija 1 totiž podle britských médií potvrdil, že se na ruských jaderných zbraních provádějí údržbářské práce, kontroluje se jejich provozuschopnost a připravenost k akutnímu použití. 

„Zaručujeme, že náš jaderný protiraketový štít není zchátralý a je plně funkční a připravený k okamžitému použití,“ řekl Chodarenok poté, co státní televize zveřejnila sestřih záběrů útoků atomových raket. Moderátorce a Putinově fanynce Olze Skabejevové tato informace evidentně udělala radost. „Jinými slovy, dobrá zpráva je, že na konci roku 2022 zaručeně zničíme Západ,“ sdělila propagandistka.

Zcela odlišnou reakci ovšem další zprávy o ruských jaderných zbraních vyvolaly u Jense Stoltenberga. „Na úmyslný útok na kritickou infrastrukturu NATO bude reagováno jasnou a jednoznačnou odpovědí,“ řekl generální tajemník  Severoatlantické aliance s tím, že ruské výhrůžky jsou bezohledné a západní země už přestávají „bavit“. Zároveň připustil, že pokud by došlo k použití nukleárních zbraní, mohlo by NATO reagovat i bez toho, že by se boje přesunuly na území států aliance.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Kriticky se k novému ruskému „chrastění jaderných zbraní“ vyjádřil i americký ministr obrany Lloyd Austin. „Aby bylo jasno, ten, kdo o tom rozhoduje, je jeden člověk,“ řekl Austin v rozhovoru pro CNN.

„Pana Putina nikdo nekontroluje. Stejně jako učinil nezodpovědné rozhodnutí napadnout Ukrajinu, mohl by učinit i další. Ale v tuto chvíli nevidím nic, co by mě vedlo k domněnce, že takové rozhodnutí učinil,“ domnívá se ministr Bidenovy vlády. Svému ruskému protějšku Sergeji Šojguovi Austin údajně sdělil, aby zapomněl na takto nezodpovědné chování.