Ruskou aplikaci na manipulaci fotek možná prověří FBI

FB AZ247

Takto si se známým českým politikem pohrál server AZ247, který běžně paroduje dezinformační platformy | FOTO: FB AZ247

Populární ruská aplikace FaceApp, která s využitím umělé inteligence propůjčuje tvářím na fotografiích mladší nebo starší vzhled, se možná dočká pozornosti FBI. Tato na pohled neškodná zábava má totiž háček v podobě možného ohrožení osobních dat.

Ačkoli je dostupná už dva roky, do širokého povědomí se dostala až s vlnou zájmu známých tváří amerického showbyznysu, které sdílejí své fotky s realisticky působící proměnou, naznačující, jak by mohly vypadat za 30 let.

Senátor Chuck Schumer však má z aplikace vrásky i bez toho, že by ji použil a mluví o ohrožení národní bezpečnosti. Zmíněný demokratický politik se obává, že tento software zkopíruje data a bez svolení uživatelů je použije k libovolnému účelu. „FaceApp,“ jejíž správci mimochodem sídlí v Petrohradě, chce proto nechat prověřit u FBI.

Obavy jsou namístě i podle Jakuba Jandy z thinktanku Evropské hodnoty. „Podléhá ruským zákonům a musí spolupracovat s FSB. Totéž, co Huawei v případě Číny,“ popsal serveru Forum24. Podobně mluví i německý pověřenec pro ochranu dat Ulrich Kelber. „Je jen málo známo o tom, kdo za tou aplikací stojí, a to je velmi znepokojivé,“ citoval jej deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„FaceApp“ nezpracovává fotky přímo na mobilním zařízení uživatelů, jak bývá u fotografických aplikací běžné, ale namísto toho se data stahují do cloudu. Co se tam s nimi děje, není jasné.

Ruská firma Wireless Lab, která „FaceApp“ provozuje, se dušuje, že veškerá data po 48 hodinách maže. Experti proti jejímu používání nicméně varují. Poukazují na směrnici o ochraně dat, v níž je zmínka o poskytování informací třetím stranám. Tento datový tok totiž neslouží jen ke zlepšování serveru, ale také například k personalizaci reklamy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner