Ruskou aplikaci na manipulaci fotek možná prověří FBI

Takto si se známým českým politikem pohrál server AZ247, který běžně paroduje dezinformační platformy (FB AZ247)

Takto si se známým českým politikem pohrál server AZ247, který běžně paroduje dezinformační platformy | FOTO: FB AZ247

Populární ruská aplikace FaceApp, která s využitím umělé inteligence propůjčuje tvářím na fotografiích mladší nebo starší vzhled, se možná dočká pozornosti FBI. Tato na pohled neškodná zábava má totiž háček v podobě možného ohrožení osobních dat.

Ačkoli je dostupná už dva roky, do širokého povědomí se dostala až s vlnou zájmu známých tváří amerického showbyznysu, které sdílejí své fotky s realisticky působící proměnou, naznačující, jak by mohly vypadat za 30 let.

Senátor Chuck Schumer však má z aplikace vrásky i bez toho, že by ji použil a mluví o ohrožení národní bezpečnosti. Zmíněný demokratický politik se obává, že tento software zkopíruje data a bez svolení uživatelů je použije k libovolnému účelu. „FaceApp,“ jejíž správci mimochodem sídlí v Petrohradě, chce proto nechat prověřit u FBI.

Obavy jsou namístě i podle Jakuba Jandy z thinktanku Evropské hodnoty. „Podléhá ruským zákonům a musí spolupracovat s FSB. Totéž, co Huawei v případě Číny,“ popsal serveru Forum24. Podobně mluví i německý pověřenec pro ochranu dat Ulrich Kelber. „Je jen málo známo o tom, kdo za tou aplikací stojí, a to je velmi znepokojivé,“ citoval jej deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„FaceApp“ nezpracovává fotky přímo na mobilním zařízení uživatelů, jak bývá u fotografických aplikací běžné, ale namísto toho se data stahují do cloudu. Co se tam s nimi děje, není jasné.

Ruská firma Wireless Lab, která „FaceApp“ provozuje, se dušuje, že veškerá data po 48 hodinách maže. Experti proti jejímu používání nicméně varují. Poukazují na směrnici o ochraně dat, v níž je zmínka o poskytování informací třetím stranám. Tento datový tok totiž neslouží jen ke zlepšování serveru, ale také například k personalizaci reklamy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]