Ruskou ekonomiku po desetiletí poklesu čeká nejspíš dalších pár let stagnace

Obyvatel Ruské federace, ilustrační foto (Pixabay)

Obyvatel Ruské federace, ilustrační foto | FOTO: Pixabay

Devět měsíců po ruské invazi na Ukrajinu se ruské ekonomice daří o něco lépe, než se očekávalo. Zatímco původně se předpokládal pokles HDP za letošní rok o 8 až 10 procent, byl tento odhad upraven na pokles o tři až čtyři procenta. Před konfliktem se však očekávalo zvýšení růstu o tři procenta. Je nepravděpodobné, že by oživení začalo dříve než v roce 2024, a to pouze v případě, že se nezhorší vnější okolnosti. Zdá se, že Rusko může po desetiletí poklesu zažít další období stagnace.

Jak píší The Moscow Times, ruská vláda a centrální banka zvládly zmírnit ekonomický dopad války s Ukrajinou a následných sankcí konzervativní rozpočtovou politikou, jako bylo důsledné vyrovnávání rozpočtu i tehdy, kdy cena ropy spadla na 45 dolarů za barel, a udržování výdajů na uzdě, a to i za cenu přiškrcení hospodářského růstu.

()

Státní společnosti a velké banky provedly zátěžové testy v očekávání možných sankcí. Dopady byly slabší, než se čekalo, ale problémem jsou dlouhodobé účinky sankcí. Průmyslová výroba zaznamenala v prvních deseti měsících roku pokles o 0,1 procenta, a to především v důsledku zvýšených vojenských výdajů. Ty podpořily odvětví, jako je výroba oděvů a kovového zboží, (včetně tanků a raket), a zamaskovaly tak pokles v civilních odvětvích, jako je výroba automobilů (která se snížila téměř o polovinu), zpracování dřeva a strojírenství. Oživení se očekává nejdříve v roce 2024, pokud se nezhorší vnější faktory.

Příjmy rozpočtu, který byl v prvních měsících podpořen příjmy z ropy a plynu, se začaly snižovat. Příjmy z neropných a plynových zdrojů se v říjnu meziročně snížily o 20 procent a téměř veškerý růst příjmů z ropy a plynu pocházel ze zvýšení daně z těžby nerostných surovin pro Gazprom.

Ruský průmysl, včetně armády, je dost závislý na dovozu high-tech zboží, především ze Západu. To povede k omezení výroby a jejímu primitivnějšímu charakteru, k čemuž již dochází. Náhrada dovozu je nyní nutná téměř ve všech odvětvích, ale nedaří se. Opotřebované komponenty se nahrazují méně vyspělými variantami. Odchod mnoha západních společností a ukončení vývozu energií do Evropy bude i nadále brzdit ruskou ekonomiku. V nejistém prostředí hrozí i omezení domácích investic, neboť soukromé podniky již dříve omezovaly investice kvůli nepříznivému podnikatelskému prostředí.

Vladimir Putin (ČTK)

Rozsáhlé investice státu se nedají čekat, protože prioritou vlády v tříletém rozpočtu je financování války. Hlavními výdajovými oblastmi rozpočtu jsou bezpečnostní sektory, které budou tvořit téměř třetinu všech výdajů v roce 2023. Výdaje na ekonomiku se snižují ze 4,5 bilionu rublů v roce 2022 na 3,5 bilionu v roce 2023. Rekordní čtvrtina všech výdajů se utajuje. Výdaje na vojenské potřeby jsou však chráněny před případným poklesem příjmů, takže v případě potřeby budou kráceny výdaje na ekonomický rozvoj a rozšiřování sociálních programů.

Celkově 300 000 osob ve věku 22 až 50 let bylo již mobilizováno, což snížilo HDP o 0,5 procenta, a v budoucnu může dojít k dalším vlnám mobilizace. Přeorientování ruské výroby na nové trhy je obtížné, protože infrastruktura spojující Rusko s východem má omezenou kapacitu pro přepravu zboží a vytvoření nových kapacit vyžaduje zdroje a technologie.

„Válka proti Ukrajině snížila skromný předválečný potenciál ruské ekonomiky ze dvou až tří procent na přibližně jedno procento. Vývoj ekonomiky se nyní ubírá opačným směrem a bude trvat tři až pět let, než se tento pokles zastaví. Prezident Vladimir Putin rád opakuje, že Rusko již má vše, co k rozvoji potřebuje. Přechod k růstu založenému na vnitřních zdrojích by však vyžadoval ukončení války na Ukrajině. Potřeboval by také celkově méně nepředvídatelnosti, větší konkurenci, dekriminalizaci hospodářských deliktů a účinné záruky vlastnických práv, což jsou všechno podmínky, které prezident i vláda soustavně nezajišťují,“ píší The Moscow Times.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

První místopředseda vlády Andrej Bělousov minulý týden připustil problémy. „Spotřebitelský trh se zotavuje velmi pomalu,“ řekl podle agentury Reuters Bělousov v rozhovoru pro státní televizi. Situaci označil za něco „blízkého stagnaci“. „Je to především proto, že náš růst reálných mezd se zotavuje velmi pomalu, a to je zase odvrácená strana nízké míry nezaměstnanosti.“

Na straně podniků se zisky firem meziročně snížily asi o osm až deset procent, uvedl Bělousov, což vytváří problémy s investicemi. „Více než 50 % našeho investičního financování pochází z vlastních zdrojů společnosti. Pokud zisky ochabnou, znamená to, že ochabnou i investice,“ připustil vicepremiér.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články