Ruskou Sberbank otřásá obří skandál. Manažeři jsou ve vazbě, viceprezidentka prchá

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Velká ruská banka a spořitelna Sberbank musí řešit pořádně ožehavý problém. Dva vysoce postavení manažeři finančního ústavu skončili ve vazbě, viceprezidentka banky Marina Rakovová se nedostavila k plánovanému výslechu kvůli údajné zpronevěře 50 milionů rublů (asi 15 milionů korun) určených na vzdělávací projekty. Záhy se ukázalo, že manažerka je na útěku a podle zpravodajského portálu Kommersant se nejspíš s pomocí svého známého snaží prchnout na Ukrajinu, která je známá svojí neochotou vydávat stíhané lidi ruské justici.

Rakovová, která před svým bankovním angažmá působila jako náměstkyně na ruském ministerstvu osvěty, měla dorazit k dalšímu výslechu v případu zpronevěry státních peněz, jíž se měla dopustit před dvěma roky, ve čtvrtek ráno. Poté chtěli vyšetřovatelé rozhodnout, jak budou dál postupovat – jaké omezující opatření pro ni budou u soudu požadovat. Jenže jejich plány zůstaly v rovině úvah, protože obviněná viceprezidentka Sberbank k výslechu vůbec nedorazila.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

„Nejprve se vyšetřovatelé domnívali, že podezřelá například uvízla v dopravní zácpě nebo byla hospitalizována, ale záhy bylo jasné, že žena prostě zmizela a vypnula svůj mobilní telefon. To potvrdila i návštěva domu Rakovové v elitní čtvrti v obci Nemchinovka u Moskvy,“ píše Kommersant. Podle portálu policisté věří, že Rakovové se skrýváním pomáhá její blízký známý, který v minulosti pracoval ve vzdělávacím fondu, jemuž ona v té době předsedala.

Komplic Rakovové má podle Kommersantu ukrajinské občanství a také příbuzné v této zemi. Je tak pravděpodobné, že plánem páru je proniknout právě do sousední země, jejíž hranice není nijak důkladně hlídaná. Dosud by ale oba stále měli pobývat na ruském území. „Kyjevské úřady jsou extrémně neochotné vydávat podezřelé a obžalované zpět do Ruska,“ připomněl Kommersant.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]