Rusku došly íránské bezpilotní drony, tvrdí britské ministerstvo. Jejich využívání na bojišti prakticky ustalo

Zbytky íránského dronu s ruskými nápisy na Ukrajině. (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0/Mil.gov.ua)

Zbytky íránského dronu s ruskými nápisy na Ukrajině. | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0/Mil.gov.ua

Britské ministerstvo obrany se domnívá, že Rusko vyčerpalo své zásoby íránských bezpilotních dronů. Útoky ruské armády, která pomocí dronů ničila například energetickou infrastrukturu i civilní objekty, prakticky ustaly, píše server Ukrajinska pravda.

Zhruba od 15. února nebyly zaznamenány žádné zprávy o použití íránských bezpilotních letounů na území Ukrajiny. Od konce ledna jich ukrajinské síly prý sestřelily nejméně 24. Ve všech případech šlo o bezpilotní drony Shahed-136. V prvních dnech letošního roku jich byly údajně zničeny desítky.

()

Britské ministerstvo obrany se tak domnívá, že Ruská federace pravděpodobně vyčerpala své zásoby íránských bezpilotních dronů. Jejich útoky na Ukrajinu totiž prakticky ustaly. „Tento nedostatek nasazení pravděpodobně naznačuje, že Rusko vyčerpalo své stávající zásoby. Bude pravděpodobně usilovat o doplnění zásob,“ píše se podle ukrajinského serveru ve zprávě britského ministerstva.

Bezpilotní drony sice nemají dobré výsledky v případě útoků na určité cíle, jsou podle Ruské federace ale účinné v případě, kdy chce její armáda zmást ukrajinské obranné systémy, a mohou odvést pozornost ukrajinské protivzdušné obrany od účinnějších ruských řízených střel.

Írán popíral tvrzení západních zemí, že dodává Rusku tento druh zbraní. Ministr zahraničních věcí ale přiznal dodávku malého množství dronů před začátkem války na Ukrajině na konci února loňského roku. Již dříve média informovala o tom, že Rusko zřejmě jedná s čínským výrobcem dronů o masové výrobě útočných dronů kamikadze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články