Rusku docházejí vlastní zbraně, začne používat íránské balistické střely. Jsou i přesnější

Odpálení rakety Fateh-110 (Hossein Velayati, wikimedia commons / CC BY 4.0)

Odpálení rakety Fateh-110 | FOTO: Hossein Velayati, wikimedia commons / CC BY 4.0

Podle zjištění ukrajinské rozvědky docházejí ruským jednotkám vlastní zbraně, a tak se Moskva dohodla s Íránem o dodávkách balistických střel, které mají dolet až 700 kilometrů. A na rozdíl od ruských raket jsou navíc i přesnější. Řekl to Jurij Ignat, zástupce velení Vzdušných sil Ukrajiny.

„Rusové nyní čelí množstevnímu problému s raketovými zbraněmi vlastní výroby. A tak sáhnou po íránských zbraních, s nimiž budou zasahovat stejné cíle, zvláště tedy energetickou infrastrukturu. To je rozhodně faktor, který je třeba zvážit. A Ukrajina se připravuje na odražení této hrozby,“ prohlásil mluvčí Hlavního zpravodajského ředitelství ministerstva obrany Andrej Jusov.

()

Informace rozvědky naznačují, že by Rusko tyto rakety mohlo použít už v průběhu listopadu. Konkrétně se jedná o rakety Fateh-110 a Zolfaghar SRBM. „Domnívám se, že pravděpodobně již v listopadu uvidíme, že budou na Ukrajině použity,“ řekl Kiril Budanov, šéf ukrajinské rozvědky.

Informace o tenčících se zásobách ruských přesně naváděných střel pronikly na veřejnost v polovině října, kdy ukrajinský ministr Oleksij Reznikov uvedl, že Rusku z původního počtu 1844 přesně naváděných střel zbylo už jen 609 kusů.

Íránské rakety jsou na rozdíl od těch ruských poměrně přesné, a hlavně jsou rychlejší, což se podle Budanova prokázalo již v několika konfliktech, kde byly tyto zbraně použity. Podle šéfa rozvědky tak bude záležet pouze na protivzdušné obraně a také na pomoci západních spojenců, kteří slíbili dodat další systémy protivzdušné obrany.

Zatím poslední generace jednostupňové rakety na pevná paliva Fateh-110 má udávaný dostřel 300 kilometrů a odchylku v přesnosti zásahu cíle pouhé 3 metry. Raketa měří 890 centimetrů na délku, v průměru má 60 cm a váží 3,5 tuny. K cíli se dokáže přiblížit rychlostí až 4000 km/hod.

Zolfaghar je pak vylepšenou variantou rakety Fateh. Jde rovněž o jednostupňovou raketu na pevný pohon a do služby v íránské armádě byla zařazena v roce 2017. Na délku měří 10,3 metru, v průměru má 68 centimetrů a její hmotnost přesahuje 4,5 tuny, samotná bojová hlavice váží 580 kilogramů. Odhadovaná odchylka od zadaného cíle se pohybuje do 5 metrů. Rychlost by měla být přibližně stejná jako rychlost Fatehu-110.

Kromě využití íránských zbraní, a to včetně sebevražedných dronů, kterých si Kreml údajně objednal 2400, informovala rozvědka i o tom, že do Ruska se přesouvá vojenská technika z Běloruska. Lukašenko měl Putinovi poskytnout tanky a také dělostřeleckou munici.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články