Rusku hrozí kvůli dopingu vyloučení z olympiády v roce 2020

repro RT.com

Rusku může být znemožněno účastnit se letních olympijských her v Tokiu v roce 2020. Důvodem je podezření, že moskevská antidopingová laboratoř falšovala údaje před tím, než byly předloženy Světové antidopingové agentuře (World Anti-Doping Agency, WADA). Píše o tom The Telegraph, který se odvolává na své zdroje.

WADA se podle těchto zpráv domnívá, že s informacemi se manipulovalo 18 měsíců a šlo o snahu zatajit informace, kteří ruští sportovci užívají doping.

Dne 23. září představí WADA výkonnému výboru organizace zprávu o činnosti moskevské antidopingové laboratoře. Skutečnost, že Rusko je podezřelé z manipulace s dopingovými testy, oznámil již dříve novinář německého televizního kanálu ARD Hajo Seppelt.

V září 2018 WADA obnovila práva Ruské antidopingové agentury (RUSADA). Předpokladem bylo poskytnutí všech podezřelých vzorků ke kontrole a umožnění přístupu odborníkům WADA do databáze moskevských laboratoří.

V důsledku odnětí statusu RUSADA v roce 2015 a následnému vyšetřování WADA byli ruští atleti a paralympijští sportovci vyloučeni z olympijských her v roce 2016 v Rio de Janeiro. Na olympijských hrách tehdy vystupovali ruští sportovci pod neutrální vlajkou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner