Rusku se nelíbí dodávky zbraní na Ukrajinu. Žádá zasedání Rady bezpečnosti OSN

Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja (Council.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja | FOTO: Council.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Rusko žádá o zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu, které podle něj představují „skutečnou hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost“. Na středečním zasedání to prohlásil stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja.

Středeční zasedání Rady bezpečnosti OSN bylo svoláno z iniciativy Spojených států amerických a Albánie. Zástupci členských států jednali zejména o humanitárních problémech souvisejících s válkou na Ukrajině. Ilze Brands Kehrisová z Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva řekla, že ozbrojený útok Ruské federace vedl k hromadnému nucenému vysídlení civilistů na Ukrajině, přičemž asi 7 milionů lidí bylo vnitřně vysídleno a miliony dalších hledaly útočiště mimo zemi. Poznamenala, že existují věrohodná obvinění z nucených přesunů dětí bez doprovodu na území okupované Ruskem nebo do samotné Ruské federace.

(Týdeník FORUM)

Americká zástupkyně Linda Thomas-Greenfieldová mluvila o takzvaném “filtračním procesu”, kterým mají procházet zadržení lidé. Citovala muže, který řekl, že si pod ruským zadržováním připadal jako rukojmí, a uvedla, že ti, kdo mají proukrajinské sklony, zmizeli nebo byli dále zadržováni. Připomněla také slova ženy, která slyšela vojáka říkat, že zastřelil 10 lidí, kteří neprošli filtrací.

Něbenzja všechna obvinění popřel a oznámil, že „špinavé metody západních propagandistů jsou jim dobře známé“. Svědectví, které přednesla americká zástupkyně, přirovnal k zápletce hororového filmu. „Tenhle film jsme nikdy neviděli,“ řekl a naznačil, že ho pravděpodobně vyrobilo ukrajinské ministerstvo propagandy.

Dále tvrdil, že Ruská federace je největším příjemcem ukrajinských uprchlíků, kteří ale „nejsou drženi ve věznicích nebo filtračních táborech, spíše žijí svobodně a dobrovolně v Ruské federaci“.

„Protože jsme ztratili čas diskutováním o spekulacích a fantaziích, navrhujeme diskutovat o skutečné hrozbě pro mezinárodní mír a bezpečnost způsobené dodávkami zbraní a vojenského materiálu na Ukrajinu cizími státy,“ nakonec oznámil Něbenzja. Žádost o zasedání nyní projedná Francie, která předsedá Radě bezpečnosti. Pokud ji schválí, půjde o třetí zasedání o situaci na Ukrajině během tří dnů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články