Ruský činovník si stěžuje na falšování historie. To je skutečně ten pravý

Rudé náměstí v Moskvě  (Pixabay/CardFe)

Rudé náměstí v Moskvě | FOTO: Pixabay/CardFe

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev se v rozhovoru pro list Rossijskaja gazeta obšírně rozpovídal, co všechno v Rusku udělají, aby bylo bezpečné a blahobytné a podobně. To není celkem nijak zajímavé, to se vykládá dvacet let, co trvá vládnutí Vladimira Putina. Za zmínku kromě vzletných frází o potřebě míru, jak je známe už od dob SSSR, stojí spíše to, na co si Patrušev stěžuje.

Mimo jiné vykládá: „Falšování historických faktů, skutečných příčin a výsledků druhé světové války a přičítání odpovědnosti SSSR za vypuknutí druhé světové války je ze své podstaty zločinné. Dnes, kdy žije stále méně pamětníků tragédie druhé světové války, se různí pseudohistorici a falzifikátoři cítí stále svobodněji. Bohužel v mnoha zemích je jejich práce vykonávána také na státní objednávku. V některých z nich je historie překroucena do té míry, že sovětští vojáci jsou nazýváni okupanty, nacistické akce jsou ospravedlňovány a nacističtí zločinci oslavováni.“

()

V Rossijskoj gazetě mu napovídají otázkou: „Myslíte Ukrajinu?“

Nikolaj Patrušev: „Mimo jiné. Kyjev se nedokáže vypořádat se sociálně-ekonomickými problémy, podporuje radikály a nacionalisty a ukrajinští politici a armáda stále častěji vydávají militaristická prohlášení a vedou kampaň o ‚ruské hrozbě‘. Zároveň jejich západní partneři zavírají oči před obnovou nacismu v Evropě a schovávají se za tezi, že radikálové jsou v každém státě. Domnívám se, že srovnávat ty, kteří položili své životy za svobodu naší vlasti a svobodu evropských zemí, s nacistickými zločinci je nepřijatelné. Zachovat památku obránců vlasti je naší povinností. Musíme skoncovat s urážkami našich rodičů, dědů a pradědů, kteří bránili nezávislost naší země.“

Patrušev se brání útokem, protože je celkem zjevné, že falšování historie nyní probíhá v Rusku; a nedělají to nějací radikálové, ale je to součást oficiální státní ideologie. Zcela se překroutil smysl paktu Ribbentrop–Molotov z roku 1939. Stalinův SSSR a Hitlerovo Německo si udělaly čáru na mapě a podle ní si pak tyhle země obsadily příslušná území. Tam pak nastolily každá svůj druh teroru. Pobaltské státy (Litvu, Lotyšsko, Estonsko) SSSR prostě okupoval a zrušil. Východní část Polska Stalin nijak „neosvobodil“, nezřídila se tam žádná enkláva „svobodného Polska“. Udělal se z toho zase kus Sovětského svazu, a aby do toho nikdo místní nemluvil, příslušníci NKVD povraždili v Katyni tisíce příslušníků polské elity. Desítky let ale moskevská propaganda tvrdila, že to provedli Němci.

Revue FORUM (archiv)

Až do přepadení SSSR Stalin dodával Německu strategické suroviny, zatímco Britové bojovali o přežití. Kam pak na konci došla Rudá armáda, tam se začaly nastolovat loutkové režimy stalinského typu a okamžitě začalo zatýkání lidí, kteří po „VŘSR“ prchli ze země pryč. Byli odvlečeni do lágrů a tam zemřeli. A v Moskvě se dnes pohoršeně ptají, proč se nám takové osvobození nezdá úplně dokonalé. I komunistům v dobytých zemích z Moskvy poroučeli, koho z vlastních řad si mají popravit, protože to tak paranoický Stalin vymyslel.

Patrušev teď pomlouvá Ukrajinu, které Rusko sebralo Krym a vede proti ní na východě země válku, která Ukrajince stojí dost životů. Kritizuje Západ, kterému Rusko se separatisty nad Ukrajinou sestřelilo civilní letadlo. Kritizuje Ukrajinu, která má spoustu problémů, ale – na rozdíl od Ruska – není tam předem určeno, kdo bude zvolen prezidentem. Nemlátí tam lidi na ulicích a neodsuzují je v politických procesech a neposílají do lágrů. Pokud jde o fašisty, ruská duma je jich plná.

Drzostí by se v Patruševových výkladech našlo víc. Třeba když mluví o „využívání informačních a komunikačních technologií k zasahování do vnitřních záležitostí Ruska“, nebo zmiňuje „výrazný nárůst počítačových útoků na ruské informační zdroje“ a straší ho údajná „snaha nadnárodních korporací o upevnění kontroly nad internetovými informačními zdroji“. Od představitele státu, který má v Petrohradu proslulou trollfabriku, kde se najaté síly vydávají na internetu za nezaměstnané černochy a pravé americké vlastence a ovlivňují masově politické debaty, to fakt sedí. Kyberútoky z Ruska už jsou běžnou součástí hybridní války.

Jenže když tohle lidem jako Patrušev řeknete, hned v tom vidí „rusofobii“. Fobie ovšem znamená, že se někdo něčeho bojí. Tuhle radost té zastaralé imperialistické mocnosti, kde se řeční o duchovních kořenech a nejsou tam schopni ani dětem ve školách postavit splachovací záchod, zas dělat nebudeme. My prostě to hloupé lhaní bereme v úvahu a zařídíme se podle toho.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]