Ruský diplomat, syn generála FSB, byl nalezen mrtvý pod okny ambasády v Berlíně

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Německý časopis Der Spiegel informoval, že minulý měsíc byl nalezen mrtvý ruský diplomat, který spadl z jednoho z nejvyšších pater ruského velvyslanectví v Berlíně. Bezvládné tělo diplomata bylo nalezeno 19. října 2021 přibližně v 7:20 hodin ráno policií střežící areál velvyslanectví.

Zprávu dále rozebírá web Bellingcat.com. Není jasné, zda byl příčinou smrti pád, nebo zda osoba zemřela již před pádem. Záchranná služba, která na místo dorazila, nebyla schopna diplomata resuscitovat. Vzhledem k diplomatickému statusu osoby nebylo možné provést policejní vyšetřování ani pitvu a ruské velvyslanectví tělo repatriovalo. Ruské velvyslanectví se vyjádřilo, že se jedná o tragickou událost, a z etických důvodů odmítlo další komentáře.

Úředníci obeznámení s případem sdělili časopisu Der Spiegel, že mají podezření, že diplomat, který na ambasádě působil jako druhý tajemník, byl ve skutečnosti tajným důstojníkem FSB a byl příbuzným vysoce postaveného generála FSB.

()

„Server Bellingcat na základě údajů z otevřených zdrojů potvrdil, že diplomat byl synem zástupce ředitele druhé služby FSB a šéfa Ředitelství FSB pro ochranu ústavního pořádku generála Alexeje Žala. Údaje o registraci aut a adres z uniklých databází Cronos, které jsou volně dostupné na internetu, ukazují, že diplomat, který nese jako otcovské jméno také jméno generála Žalo, byl registrován na stejné adrese jako generál jak v Moskvě, tak dříve v Rostově, odkud rodina pochází. Z údajů Googlu vyplývá, že druhý tajemník ruského velvyslanectví byl vyškrtnut ze seznamu diplomatů německého ministerstva zahraničí někdy mezi 1. listopadem a 4. listopadem 2021.“

Druhá služba FSB je spojována s vraždou gruzínského žadatele o azyl a bývalého velitele čečenských povstalců Zelimchana Changošviliho v berlínské Kleiner Tiergarten 23. srpna 2019.

„Telefonní metadata získaná a analyzovaná organizací Bellingcat ukázala, že obviněný vrah Vadim Krasikov, který v současné době čelí v Berlíně soudnímu procesu na základě obvinění z vraždy na státní objednávku, navštěvoval prostory protiteroristické centrály FSB součásti Druhé služby FSB a také zabezpečený střelecký výcvikový areál u Moskvy, který provozuje Centrum speciálních operací, rovněž podřízené Druhé službě. Před svou cestou do Berlína podezřelý vrah také intenzivně komunikoval s Eduardem Benderským, bývalým příslušníkem oddělení Vympel Specnaz FSB, který opakovaně cestoval na společných leteckých linkách s ředitelem Druhé služby FSB generálem Alexejem Sedovem.“

Otec zesnulého diplomata, který je Sedovovým zástupcem, přímo dohlíží na Ředitelství pro ochranu ústavního pořádku. Důstojníci tohoto ředitelství byli součástí oddílu FSB, který sledoval Alexeje Navalného před jeho otravou v srpnu 2020, a mohli by být také spojeni s podezřením na otravu dalších opozičních představitelů včetně Vladimira Kara-Murzy.

Neexistují žádné důkazy o tom, že by se zesnulý diplomat podílel na plánování nebo logistické podpoře atentátu na Changošviliho.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]