Ruská pravoslavná církev zbavila duchovního stavu jednoho z nejvýznamnějších teologů v zemi poté, co „nactiutrhačně“ hodnotil kolegu kněze, který zemřel na infekci covid-19. Výhrady ovšem nesouvisely s nemocí, ale s osobností zesnulého.
Protodiákon Andrej Kurajev, známá rozhlasová a televizní osobnost, jejíž názory na homosexualitu, rouhání a ruskou ortodoxní hierarchii z něj učinily jednu z nejznámějších náboženských postav v zemi, označil na svém blogu LiveJournal Alexandra Agejkina, hlavního duchovního moskevské katedrály, který v dubnu zemřel na koronavirus, za „hloupého kariéristu“, který „udělal kariéru v oblasti VIP služeb“.
Agejkin je zatím nejvýše postavenou obětí koronaviru v ruské pravoslavné církvi. „Protože jste veřejně urazil památku arcikněze Agejkina… a vzhledem k vašim předchozím činům, na které jsem obdržel stížnosti, máte zakázáno sloužit,“ sdělil v dubnu patriarcha Kirill. Kurajev tento zákaz označil za „drobnost“.
Moskevský episkopální soud v úterý konstatoval, že Kurajev od obdržení varování v roce 2015 „nezměnil své způsoby“, a dospěl k závěru, že jeho veřejná prohlášení obviňující církevní hierarchii z „organizování rozkolu“ jsou rouhačská.
Rozhodnutí odstranit Kurajeva – který případ pro web The Insider označil za svou „kanonickou vraždu“ a „novoroční dárek pro patriarchu Kirilla“ – musí schválit patriarcha, nejvyšší autorita ruské pravoslavné církve. Kurajev v rozhovoru soudí, že takový trest „za negativní vyjádření o zesnulém je naprosto nepředstavitelná věc“. „Když otec Alexander Agejkin zemřel, napsal jsem si do deníku, že v mé paměti zůstane kariéristou. Znali jsme se desítky let, kdysi byl dokonce moderátorem mého fóra. Byl to můj hodnotový úsudek o něm a nechápu, proč ho musím měnit, když ten člověk zemřel. Ale den po jeho smrti jsem osobně prostřednictvím Zoji Svetovové požádal o odpuštění rodinu otce Alexandra. Tato omluva napravuje skutek, který navíc neměl trestněprávní povahu. Rozsudek zmiňuje, že jsem ráno před soudem poslal dopis tomuto církevnímu orgánu. Tam jsem si vzpomněl na několik jednoduchých věcí: za prvé, sám patriarcha Kirill, když byl ještě metropolitou, den po smrti patriarchy Alexeje II., 6. prosince 2008, ve vysílání „Slovo pastýře“ mluvil o mrtvém mnohem ostřeji. V podstatě řekl, že to byl neschopný starý muž a je dobře, že zemřel. V tomto smyslu mu odpusťte, že mě nenaučil mluvit o právě zesnulých.“
Kurajev byl dlouho polarizující postavou ruského křesťanství. V roce 2013 teolog hovořil o existenci „gay lobby“ v srdci pravoslavné církve, načež byl propuštěn z učitelského místa na Moskevské teologické akademii. V roce 2017, když se arcibiskupem požehnaná raketa Sojuz 2.1b nesoucí satelit Meteor-M a 18 menších satelitů zřítila do oceánu, neodpustil si Kurajev ironickou poznámku. „Je velmi zvláštní, že církev zdánlivě nabízí služby, ale nikdy není zodpovědná za kvalitu těchto služeb,“ řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Govorit Moskva. Známý konzervativní arcikněz Vsevolod Čaplin odmítl obvinění ze strany tohoto teologa jako „kvazikřesťanské pohanství“.
Jeho veřejná prohlášení, která zahrnovala kritiku islámu, právní omezení rouhání a ruskou anexi Krymu v roce 2014, z něj udělala jednu z internetových osobností pravoslavné církve s více než 70 tisíci fanoušky na facebooku.