Ruský ekonom: Není pochyb o tom, že existuje skupina FSB, která provádí politické atentáty

Ruský ekonom Sergej Gurijev (screenshot Youtube)

Ruský ekonom Sergej Gurijev | FOTO: screenshot Youtube

Po vyšetřování otravy vůdce ruské opozice Alexeje Navalného už není pochyb o tom, že existuje skupina důstojníků FSB provádějících politické atentáty. Rozhlasové stanici Echo Moskvy to řekl ruský ekonom a bývalý hlavní ekonom Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Sergej Gurijev.

„Zdá se mi, že vše bylo zřejmé nejen před týdnem, ale také v srpnu. Nyní však není pochyb o tom, že existuje skupina důstojníků FSB, kteří provádějí politické atentáty. A to je opravdu hrozný fakt, ale nevidím žádnou jinou realistickou verzi, která by to mohla vyvrátit, “ cituje Gurijeva zpravodajský web Echo Moskvy ve zprávě, na niž upozornil twitterový účet Romana Malinky.

Podle Gurijeva vyšetřování otravy napovídá tomu, že do sledování Navalného a pokusu o jeho vraždu bylo zapojeno „mnoho různých orgánů“. Konkrétně poukázal na to, že „s touto skupinou spolupracovala také dopravní policie“. To podle něj svědčí o tom, že věc koordinoval kdosi z výše uvedených oddělení. Gurijev z toho vyvozuje, že pokyny důstojníkům FSB nedával jen ředitel předmětné tajné služby. „Pravděpodobně bylo nějaké rozhodnutí vyšší než rozhodnutí FSB,“ podotkl s tím, že dotyční policisté sotva mohli zacházet s chemickými zbraněmi bez příkazu vedení FSB, které zas těžko mohlo jednat bez příkazu shora.

Gurijev nepochybuje o tom, že o činnosti skupiny, kterou FSB posílá zabíjet své politické protivníky, vyjdou najevo další nové informace.

„Během minulého týdne jsme se dozvěděli mnoho dalších možných oblastí vyšetřování, tato skupina nešla celou dobu po Navalném.“ A že měli i další výlety. Jsem si jist, že uniklá databáze umožní porovnat, kam tito skvělí specialisté přiletěli jinam. Myslím, že se o této skupině, kterou FSB posílá, aby zabila své politické oponenty, dozvíme mnohem více zajímavých nových věcí, “řekl.

Vyšetřování zveřejněné před týdnem ukazuje, že zákazníky mohou být vyšší důstojníci FSB. Je těžké si představit, že by tito důstojníci jednali s použitím chemických zbraní bez příkazů vedení FSB, a je těžké si představit, že vedení FSB jednalo bez příkazů shora.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]