Ruský exil žádá svržení Putina a decentralizaci Ruska. To je správná cesta

Vladimir Putin jako Adolf Hitler (Putinhyi / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Vladimir Putin jako Adolf Hitler | FOTO: Putinhyi / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Svrhneme Putina, chceme svobodné Rusko. Takto razantně se dá vyjádřit hlavní požadavek účastníků Fóra Svobodných národů Ruska, které se konalo o víkendu v Praze v hotelu Pyramida. Putinovská říše by se podle nich měla změnit ve volné sdružení svrchovaných národních států. Účastníci Fóra také přijali rezoluci, která žádá mezinárodní společenství a členské země OSN, aby Rusko prohlásily za sponzora globálního terorismu.

Chápu, že někomu mohou znít takové požadavky jako z říše science fiction, ale je dobře, že i v Ruské federaci jsou lidé, kteří se nechtějí smířit s neblahým stavem, v jakém se nachází jejich země. V našem hlavním městě se proto sešly desítky zástupců Rusů i neruských národností, kteří chtějí žít ve svobodě, a ne pod nynější kremelskou tyranií. Rusové, Ukrajinci, Tataři, Baškirci a další. Ti mají jasný cíl, decentralizovat Rusko, které podle nich není federaci, ale unitárním centralizovaným státem.

(Týdeník FORUM)

Ano, jedná se o velmi odvážné myšlenky, jejichž realizace není záležitostí této doby, to si přiznejme. Rusko je v současnosti diktaturou v čele se zločinecko-mafiánskou klikou řízenou Putinem z Kremlu. Své odpůrce krutě zastrašuje a pronásleduje. Opozičníkům tak v mnoha případech nezbývá než odchod do zahraniční emigrace. V samotném Rusku jich působí jen hrstka.

Těžko také říci, zda většina ruských obyvatel podporuje Putina. Například významný ruský historik a politolog, profesor Andrej Zubov, který působil na prestižním Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO), odkud byl vyhozen poté, co protestoval proti ruské anexí ukrajinského Krymu a Moskvou podporované agresi na ukrajinském Donbase, si to nemyslí. Podle něj má sice ruský prezident silnou podporu, ale nikoliv většiny Rusů. Mezi nimi převažuje mlčící většina, která s jeho politikou nesouhlasí, nicméně ze strachu mlčí.

To připomíná situaci v normalizačním socialistickém Československu, kde také komunisté měli ve skutečnosti mizivou podporu skutečných příznivců, proti sobě hrstku disidentů, a většina obyvatel soudruhy nemusela a snažila se přežít. Nicméně komunistický režim v Československu v roce 1989 nakonec padl. Impulsem tehdy byla perestrojka v SSSR, kdy sovětský komunistický vůdce Gorbačov dal najevo, že Sověti už nehodlají zasahovat do vnitřních záležitostí svých socialistických satelitů ve východní Evropě. To nakonec vedlo ke změně.

Jak správně na víkendovém Fóru uvedl bývalý ukrajinský ministr zahraničních věcí Pavlo Klimkin, hybným momentem pro změny v Ruské federaci a Putinův pád by mohla být porážka ruských agresorů na Ukrajině, která není nereálná. Základní podmínkou je však zesílení vojenské pomoci napadené zemi ze strany Západu. Ten by se toho neměl bát. Proto dodávejme Ukrajincům tanky, letadla raketomety, děla a další zbraně, které jim pomohou jejich spravedlivou válku vyhrát.

V každém případě je dobře, že i mezi Rusy se najdou ti, kteří jsou razantními protivníky současného zločinného režimu v Kremlu a chtějí jeho změnu. Takových si važme a pomáhejme jim.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]