Ruský expert má jasno: Češi se jen připojují k americkému tažení proti Rusku

Vladimir Putin (AdobeStock)

Vladimir Putin | FOTO: AdobeStock

Reakce ruských kruhů na poslední aféru s činností ruských agentů v České republice zapletených do výbuchu ve Vrběticích přišly hned. Agentura TASS ještě 17. dubna přinesla článek s titulkem „Expert: Česká republika projevila vyhoštěním ruských diplomatů solidaritu s protiruským kursem USA.“

Příspěvek uvádí:

Rozhodnutí Prahy vykázat 18 ruských diplomatů je projevem podpory nejnovějším americkým sankcím proti Moskvě. Vladislav Belov, zástupce ředitele Ústavu pro Evropu Ruské akademie věd, vyjádřil toto stanovisko v sobotu v rozhovoru pro agenturu TASS.

FORUM 24 (archiv)

„Nemohu to vysvětlit jinak než solidaritou se sankcemi, které vyhlásila americká administrativa Joe Bidena. Lze jen vyjádřit politování nad tím, že se Česká republika rozhodla projevit solidaritu s obsahem sankcí USA, čímž potvrdila svůj postoj vůči Rusku. Žádná jiná verze zde není,“ řekl odborník.

Poukázal na skutečnost, že Polsko v předvečer prohlásilo diplomaty Ruské federace za persony non grata, vedeni stejnými úvahami. Belov uvedl, že za všemi těmito incidenty je touha Washingtonu podpořit svůj protiruský směr soustředěnými akcemi „kolektivního Západu“. Nastínil tedy analogii s událostmi z roku 2018, kdy se USA pokusily zahájit podobnou kampaň západních států na téma otravy bývalého pracovníka GRU Sergeje Skripala v Salisbury.

„Spojené státy současně se svými sankcemi podrobily lakmusovému testu proamerické členy Evropské unie. Nyní jsou samozřejmě Polsko a Česká republika připraveny uvalit další sankce…“

V sobotu na tiskové konferenci pro mimořádné události v Praze, kde bylo oznámeno vyhoštění ruských diplomatů, uvedl český premiér Andrej Babiš, že národní zpravodajské služby naznačily účast GRU při výbuchu v muničním skladu ve vesnici Vrbětice poblíž města Zlín na východě země v roce 2014.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

„Pokud jste trochu pošetilí a cyničtí, pak by Češi pravděpodobně měli postupovat v souladu s obviněním USA a nemít co přicházet na další věci,“ komentoval tuto informaci Belov. Dodal, že je překvapivé, že se česká strana snaží „vzpomenout si na některé věci, které se staly před sedmi lety“.

Česká republika si tak zvolila neobvyklý důvod pro takový krok proti Rusku. Jak poznamenal Belov, bylo by mnohem logičtější, kdyby Praha Moskvu obvinila z kybernetických útoků, jak to učinily Spojené státy. „Češi se pravděpodobně rozhodli ukázat, že jsou informovanější než jejich američtí partneři,“ uzavřel analytik.

Český premiér Andrej Babiš a první místopředseda vlády Jan Hamáček na sobotní nouzové tiskové konferenci oznámili vyhoštění 18 zaměstnanců ruského velvyslanectví v České republice, kteří jsou podle české strany „důstojníky ruských speciálních služeb“. „Tento krok byl učiněn v souvislosti s odhalenými okolnostmi výbuchu muničního skladu v obci Vrbětice u Zlína v roce 2014, při kterém zahynuli dva lidé. Říkali, že jsou do něj zapojeni „důstojníci ruského vojenského zpravodajství“.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]