Ruský gymnasta veřejně podpořil invazi. Přímo vedle ukrajinského sportovce

Ruský gymnasta Ivan Kuliak (Martin Rulsch / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ruský gymnasta Ivan Kuliak | FOTO: Martin Rulsch / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Nepochopitelné jednání předvedl Ivan Kuliak na závodě Světového poháru ve sportovní gymnastice. Na stupních vítězů se totiž objevil s písmenem Z na svém trikotu. Podle The Guardian tak dal jasně najevo, že podporuje agresi, kterou na Ukrajině páchá ruská armáda. Nevadilo mu ani, že vedle něj stojí zástupce okupované země Illja Kovtun. 

Písmeno Z, které v ruské abecedě neexistuje, bylo na Ukrajině vidět na ruských tancích a bojových vozidlech. Stalo se tak symbolem podpory války, kterou rozpoutal Vladimir Putin. Někteří si „Z“ vykládají jako zkratku „Za pobedu“ (za vítězství). Jiní jako „Zapad“ (Západ). Tento symbol, vymyšlený teprve před několika dny, se stal symbolem nové ruské ideologie, národní identity a podpory války.

()

Incidentem na soutěži se budou zabývat kompetentní činovníci. „Mezinárodní gymnastická federace (FIG) potvrzuje, že požádá Gymnastickou etickou nadaci o zahájení disciplinárního řízení proti Ivanu Kuliakovi v důsledku jeho šokujícího chování na Světovém poháru na náčiní v katarském Dauhá,“ uvádí se v prohlášení řídíciho orgánu.

Zároveň byla přijata opatření, která zamezí ruským a běloruským gymnastům účastnit se veškerých klání. „Od 7. března 2022 se ruští a běloruští sportovci a funkcionáři, včetně rozhodčích, nesmějí účastnit soutěží FIG ani soutěží pod sankcemi FIG,“ stojí v dokumentu.

Zklamali i Ovečkin a Pljuščenko

Kuliak však není jediným ruským sportovcem, který válku na Ukrajině neodsoudil. Například hokejista Alexandr Ovečkin sice po nátlaku amerických novinářů řekl, že by chtěl celosvětový mír, ale ani slovem se nepostavil proti jednání Vladimira Putina. Dokonce má stále jejich společnou fotografii jako úvodní snímek na instagramu.

Šiřitelem ruské propagandy se stal i slavný krasobruslař Jevgenij Pljuščenko. „Věřím svému prezidentovi!“ vzkázal legendární sportovec na sociální síti. „Jsem Rus! Jsem hrdý na to, že jsem Rus!“ dodal s tím, že je zastáncem Velkého Ruska. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články