Ruský historik Andrej Zubov: Pokud Putina nezastavíme na Ukrajině, půjde dále do Evropy

(ČTK)

FOTO: ČTK

Významný ruský historik Andrej Zubov hovoří v rozhovoru pro týdeník FORUM o tom, že většina ruských intelektuálů je válkou na Ukrajině šokovaná, popisuje systém kremelské moci a vysvětluje, proč je třeba Putina na Ukrajině zastavit: „Je třeba si uvědomit, že Putin přemýšlí teritoriálně, prahne po vládě nad dalšími územími. Takže se nezastaví“.

Jak byste komentoval válku Ruska proti Ukrajině? Co vlastně znamenají Putinovy výroky o „denacifikaci“ a „demilitarizaci“ Ukrajiny?
Putinovy řeči o „denacifikaci“ a „demilitarizaci“ Ukrajiny jsou nesmyslné a nebezpečné. Je to tragédie pro Ukrajinu, Evropu a v posledku samozřejmě i pro Rusko.Většina ruských intelektuálů je naprosto šokovaná touto válkou. Sílí protestní reakce, vznikají otevřené dopisy a petice, které jsem rovněž podepsal. Ozývají se vědci, lékaři, hudební skladatelé, filmoví režiséři, učitelé, včetně bývalých i dnešních studentů MGIMO, odkud jsem byl před lety vyhozen. Myslím, že tak sedmdesát procent inteligence je proti Putinovi, zbytek je ovšem navázán na různé prebendy, které si chce udržet.

Prostí lidé, kteří neumějí jazyky a nesledují zahraniční média, jsou zasaženi propagandou a dez­orientováni. Ale hodně lidí už má dnes informace nejen ze státní televize, kde se stoprocentně lže, ale třeba ze zahraničního rozhlasu, z Rádia Svoboda nebo z Hlasu Ameriky. V Rusku se oficiálně nic nedozvíte o ruských vojácích zabitých ve válce na Ukrajině. Jenže přátelé z různých oblastí Ruské federace, naposledy z Vologdy, mi hlásí, jak se k nim pomalu dostávají zprávy o rostoucích počtech mrtvých.

Pro nás v Česku jsou Ukrajinci opravdoví hrdinové, Rusko páchá něco strašlivého, lze už hovořit o válečných zločinech. Dokážete si vy a vaši přátelé představit, že by mohlo v Rusku dojít k puči a odstranění Putina?
Po pravdě, o dění v Kremlu máme jen málo informací, vše se tam děje ve skrytu. Samozřejmě existuje silná skupina lidí, která je politicky a ekonomicky závislá na Putinovi. A většina z nich je nyní velmi nespokojená. Jsou to lidé, které s Putinem spojuje jakási zvláštní forma kontraktu. Plní jeho vůli a on jim umožňuje, aby se obohacovali – jde…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články