Yuri Felshtinsky (Jurij Felštinskij, *1956), ruský historik, který  v 70. letech emigroval z tehdejšího SSSR do USA, se Rusko snaží nastolovat strategický chaos. V rozhovoru pro Českou televizi hovořil po tom, jak Rusko obsazuje cizí území v zemích, kde by hrozilo, že se stanou členy NATO a nebere na nic ohled. Kreml ví, že se o ruských postupech a podvodech už stejně ví a rozumí jen tomu, když narazí na odpor. Jenže to se mu často nestává, protože ten odpor je slabý.

Felshtinsky říká: „Když Rusko v roce 2014 v Evropě a obzvláště v roce 2016 ve Spojených státech zasahovalo do amerických prezidentských voleb, mnoho lidí si uvědomilo, že Rusko s Putinem v čele státu už není partnerem, ale velmi nebezpečným nepřítelem.“

Čeká nás obtížné a nebezpečné období: „Putin upřímně věří, že s ním Západ nic nezmůže. Samozřejmě jsou tu nějaké sankce, ale ty sankce jsou velice měkké a zanedbatelné. Putin se díky jaderným zbraním cítí velmi jistý a bezpečný. A je to svým způsobem pravda. Není toho tolik, co bychom mohli udělat. Ledaže by skutečně pocítil trest, ale otázka je, jak potrestat zemi, která nedodržuje pravidla. Ruské přísloví říká, že si vážíme jenom toho, koho se bojíme. A Putin je přesvědčen, že Západ ho bude ctít jenom tehdy, pokud se ho bude bát. My vždycky následujeme krok za ním a teprve se učíme nebát se ho.“

Když je dotázán, zda si vážně myslí, že je Putin tak jednoduchý člověk, odpovídá: „Ano. Je to velice jednoduchý člověk. Dvacet let pracoval v KGB a jeho vzdělání i zkušenosti jsou omezené. Prezidentem Ruska se stal proto, že ho drželi všichni oligarchové, kteří záviseli na tajných službách. Začal tohoto vlivu tedy využívat k posílení své moci v Rusku. Je to velmi nebezpečná, ale jednoduchá taktika. Pokud má příležitost, vždy se zmocní nového území. Viděli jsme to v Gruzii, na Ukrajině a vidíme to dál každý den.“

Zmiňuje také ohromné množství ruských agentů ve světě, se kterými si moc nevíme rady.

Nás by mělo znepokojovat, kolik lidí u nás slouží ruským zájmům a postupují přitom stejně jako Putin. Je jim úplně jedno, že by ho něco mohlo kompromitovat, protože kompromitovaní už jsou. Dostali se do funkcí a je prakticky nemožné je z nich dostat. Miloš Zeman je výsostný představitel tohoto přístupu. Je tak snaživý, že snad i Putin musí občas pozvednou o milimetr obočí jednoho oka.

Hlavní cíl, rozložit společnost, ale Zeman plní dokonale a to je hlavní. Mnozí se mohou odvolávat na to, že přece svůj mandát získali ve volbách, jako Zeman nebo čeští komunisté, stejně tak Tomkio Okamura. Jen se nesmí zapomínat, jak jim pomohla atmosféra ve společnosti, kterou ruská hybridní propaganda pomáhá nastolit.

Pak jsou tu ještě peníze na kampaň pochybného původu. Jen na ukázku,  milion korun dal podnikatel Jiří Berger, který podle obchodního rejstříku podniká s Romanem Vikem, spolumajitelem letecké společnosti Travel Service. V něm získala podíl neblaze proslulá čínská CEFC, jejíž předseda je speciálním poradcem prezidenta Zemana pro Čínu. Společnost provozující statek ve Starém Kolíně dala skoro 900 tisíc korun a přitom rok předtím vykázala ztrátu více než 140 milionů korun. Dva miliony korun poslala firma, která patří zbrojaři Jaroslavu Strnadovi a slovenskému podnikateli ruského původu Alexeji Beljajevovi.

Zemanovce podporovaly vždycky zajímavé síly. Jak jsme tu psali už 10. 12. 2018, „právník Fabio Delco, spojovaný s blízkými ruského prezidenta Putina, v České republice ovládá firmy prostřednictvím dvou společností z daňových rájů. Ty tvoří dvě větve sponzorů Zemanovců. První výživnější větví je švýcarská společnost Waren Partners Ventures, kterou řídí Fabio Delco. Tato firma spravuje Adamovské strojírny, vlastnící společnosti Adast Systems, která po Nejedlém převzala zastupování ruského Lukoilu v České republice, či Benepro. Tato propojená síť firem poslala během několika let SPOZ celkem 12 milionů korun.

Druhou větví je Delcova lichtenštejnská Norwalk Holding, která s podnikatelem Michalem Pechanem spoluvlastní českou společnost Stegenato. Pechanova firma Astacus následně získala lukrativní zakázky na Hradě, zatímco zaměstnanci jeho dalších firem poslali na účet SPOZ v poslední době 830 tisíc korun“.

Když se vrátíme k přátelům Ruska u nás, kromě zcela zaprodaného poslance ČSSD Foldyny tu máme celý další nesmrtelný pluk kolaborantů a užitečných idiotů, které poznáme celkem spolehlivě, protože se kryje s těmi, co chodí slavit na ruskou ambasádu. Nejvýznamnější kolaboranti pak jezdí do Ruska a na akce agenta KGB a Putinova spojence Jakunina na Rhodos a vykládají, že Rusko nepředstavuje žádnou hrozbu.

Mimo to jsou tu i komické figurky jako Jiří Vyvadil, které jsou pro snad i nepoužitelní, jako byli kdysi pro nacistické okupanty u nás nepoužitelní čeští fašisté. Takové zoufalce impéria ve svých službách nepotřebují.

Ruský vliv není žádná abstraktní konstrukce, ale realita, na kterou narážíme každý den.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora