Ruský kolaborant se stal obětí atentátu na jihu Ukrajiny

Ilustrační foto (CC0 Public Domain)

Ilustrační foto | FOTO: CC0 Public Domain

Představitel Ruskem dosazené správy na jihu Ukrajiny Vitalij Gur byl zraněn při pokusu o atentát a je ve vážném stavu, informovala agentura TASS s odvoláním na ruskou administrativu okupované Chersonské oblasti. Podle ukrajinských médií a činitelů citovaných serverem The Insider Gur zemřel při převozu na Ruskem anektovaný Krymský poloostrov.

“Je v nemocnici ve vážném stavu, na jednotce intenzivní péče. Nepotvrzujeme jeho úmrtí,” uvedl ke Gurově stavu zástupce šéfa ruské administrativy Chersonské oblasti Kirill Stremousov.

()

Gur, který působil na pozici náměstka v okupační správě ukrajinského Kachovského okresu, byl napaden ve svém domě, zasažen byl několika střelami. Podle dřívějších zpráv agentury RIA Novosti lékaři rozhodli o jeho převozu na Krym. O převozu na poloostrov, při kterém však Gur prý svým zraněním podlehl, informovaly také ukrajinské kanály na telegramu.

Kachovský okres leží u břehů řeky Dněpr, zhruba 70 kilometrů východně od Chersonu.

Nejasný osud má také šéf Ruskem dosazené administrativy Volodymyr (rusky Vladimir) Saldo, který byl převezen do nemocnice v Moskvě. Server The Insider s odvoláním na své zdroje napsal, že byl Saldo připojen na ventilátor a uveden do umělého spánku s podezřením na otravu. Podle ruské administrativy byl ale Saldo hospitalizován kvůli vážnému průběhu onemocnění covid-19, napsala agentura AFP.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února. Jeho jednotky mají pod kontrolou velkou část jihoukrajinské Chersonské a Záporožské oblasti a podle Kyjeva připravují referendum o připojení k Rusku. Ukrajinská armáda nicméně v posledních týdnech zahájila na jihu Ukrajiny protiofenzivu s cílem získat oblast zpět pod svou kontrolu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články