Ruský list odhalil, jak byl Navalnyj před otrávením sledován agenty. Nepomohlo ani 7 rezervovaných hotelů

Alexej Navalnyj (Alexej Navalnyj/Instagram)

Alexej Navalnyj | FOTO: Alexej Navalnyj/Instagram

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj je od čtvrtka v bezvědomí a bojuje o život. Důvodem kolapsu má být podle jeho týmu otrava jedem, který mu měl někdo přimíchat do čaje. Politika na žádost rodiny převezli do berlínské nemocnice Charité. Tamní lékaři otravu skutečně nevyloučili. Zajímavé jsou však okolnosti, se kterými přišel ruský list Moskovskij Komsomolec (MK). Otevřeně prohlásil, že tamní úřady Navalného nepřetržitě monitorují.

Deník zveřejnil podrobnosti o cestě Alexeje Navalného do Novosibirska a Tomska, kde měl být údajně otráven. „Navalnyj dorazil do Novosibirska ze dvou důvodů: kvůli natáčení dalšího videa a setkání s příznivci před komunálními volbami,“ popisuje článek důvody jeho cesty. O několik dní později měl se svým týmem opustit město ve dvou vozech, přičemž byli sledování bezpečnostními jednotkami.

Alexej Navalnyj (Instagram/Pavel Lebedev)

Detaily v článku jsou velmi popisné. „Navalnyj dorazil do Tomsku v 18 hodin. Při příjezdu rezervovali tamní příznivci pro Alexeje pokoje v hotelu Xander. Je pozoruhodné, že pro společnost čtyř lidí bylo pronajato sedm pokojů, Navalnyj přitom strávil noc v úplně jiném pokoji,“ píší. Tým Navalného se ve městě pohyboval opatrně – vyhýbal se průmyslovým kamerám, nepoužíval svou kreditní kartu. „Všechny jeho (evidované) pohyby jsou procházky, setkání s příznivci na nábřeží, společné fotografování u fontány.“

Konspirační byt i neustálé fotografování

Podle MK to nevypadá, že by na těchto místech došlo k otravě. Naopak poukazují na to, že Navalnyj měl popíjet až do dvou hodin ranních ve vesnici Kaftančikovo. Této informace se začala hojně chytat i proruská média a konspirátoři – podle nich si měl kolaps uhnat kombinací psychodysleptik a alkoholu. Informace odkazuje ke stanovisku ruského ministerstva zdravotnictví, podle kterého mu měli v moči nalézt alkohol a kofein. Mluvčí Navalného to však odmítá.

Je dobré se zaměřit na míru detailů, které deník nabízí. Bezpečnostním složkám se totiž díky objednávce sushi podařilo objevit i konspirační byt, který Navalnyj navštívil. I přes všechna opatření, šifrovanou komunikaci, kterou používá, a další metody se podařilo Navalného vytrasovat. „Jednotkám se podařilo najít všechny obchody i objekty, kde byl politik sám nebo s jeho spolupracovníky,“ uvádí se v textu. Na všech místech, kde se Navalnyj nacházel, byly odebrány různé vzorky. Včetně domu v obci Kaftančikovo a ve všech hotelových pokojích.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

„Rozsah sledování mě vůbec nepřekvapuje, byli jsme si toho dobře vědomi. Je ale zvláštní, že se o to vše neváhali podělit,“ okomentovala tento článek Navalného mluvčí Kira Jarmyšová.

Ve svém komentáři ji doplnil i bloger a podporovatel opozice Maxim Mironov. Podle něj Navalného často sledovali novináři z prokremelské agendy. „Toto pronásledování však nebylo nikdy oficiálně potvrzeno. Včera jsme dostali důkaz, že na špionáž Navalného jsou napojeny obrovské zdroje. (…) Jediným motivem úřadů, které ho sledují v rozporu se zákonem, jsou jeho politické aktivity,“ napsal.

Navalnyj je stále v kómatu, přičemž němečtí lékaři potvrdili, že byl skutečně s nejvyšší pravděpodobností otráven. Laboratorní testy zjistily stopy po otravě, konkrétní látku se jim ale nepodařilo potvrdit – nálezy poukazují na intoxikaci látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. V malých dávkách tento jed způsobuje slinění a slzení, při vyšších může způsobit svalové křeče i smrt.

Doposud existovala jen protichůdná tvrzení o jeho stavu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]