Ruský ministr Šojgu řekl, že teď je přece rovnováha, tak co Západ propadá hysterii

Eric Drooker

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že Západ by měl přestat nafukovat hysterii a strašit své vlastní obyvatelstvo výroky o Rusku, uvedla agentura RIA Novosti. Zprávu přinesl také v češtině ruský server Sputnik. 

„Co nás rozhořčuje? Říkáme, už přece existuje rovnováha. Když využíváte dnešní situace, rozdmýcháváte hysterii kvůli tomu, abyste doplnili svůj rozpočet, aby obranné podniky víc vydělaly, pak je to váš problém“, řekl Šojgu v pořadu Vesti v televizní stanici Rossija 1.

„Chtěl bych ale říct: přestaňte strašit vlastní obyvatele… Nechápu, k čemu je pokračování takové situace dobré. Přáli bychom si, aby se v nějaké etapě naši kolegové zastavili a pochopili, že jsme vstřícní a jsme připraveni navázat dialog“, dodal ruský ministr.

Pokud jde o strašení obyvatel, možná by měl každý vzorně začít sám u sebe. Rusko je země, kde se zavírají političtí odpůrci, opoziční politik Boris Němcov byl zavražděn, stejně tak někteří novináři, třeba Anna Politkovská. V Rusku bylo od roku 2006 zabito zřejmě nájemnými vrahy 13 ruských novinářů. Rusko je podle amerického Výboru na ochranu novinářů (CPJ) za posledních 16 let třetí nejnebezpečnější zemí pro novináře a to po Iráku a Alžírsku. Alexandr Litviněnko byl v Londýně v roce 2006 zavražděn radioaktivním poloniem. Litviněnko pracoval kdysi pro KGB a pak FSB. Pak prohlásil, že jeho nadřízení plánovali vraždu oligarchy Borise Berezovského a musel z tajných služeb odejít a skončil v emigraci v Británii. Stopy zločinu vedou do Moskvy.

Nový „protiteroristický zákon“ byl teď uplatněn na hnutí Hare Krišna kvůli nedovolené misionářské činnosti. Jaký terorismus se skrývá v rozdávání knížek nebo jídla na ulici, není jasné. Mezitím si prezident Putin buduje svoji ozbrojenou gardu, která má právo střílet do davu.

Rusko se s Čínou hodlá podílet na zářijových námořních manévrech v Jihočínském moři. Na většinu jeho rozlohy si Peking činí nároky a staví tam umělé ostrovy se základnami. Arbitrážní soud v Haagu nárok Číny odmítl, ale Čína to ignoruje.

Ruská propaganda tvrdí, že ukrajinští diverzanti minulý týden pronikli na Krym, aby tam „destabilizovali situaci“. Doprovázelo to foto stanu údajných diverzantů, načež se ukázalo, že je to fotografie stáhnutá z reklamy na stany. V Rusku pracují zástupy placených trollů, kteří zaplavují diskusní servery na Západě svými proruskými příspěvky. Ale ten hlavní problém je anexe Krymu, tedy okupace části cizího státu a podpora separatistů na východní Ukrajině. Jde o jasné porušení mezinárodního práva a dohod, které Rusko uzavřelo. Bylo to doprovázeno lhaním z ruské strany, že se ruští vojáci na ničem nepodílejí, aby pak od Putina dostali vyznamenání. Obyvatelstvo Krymu mezitím zjistilo, že si o nějaké autonomii mohou nechat jenom zdát, všechno je v rukou Moskvy.

Ministr Šojgu zřejmě žertuje. Proč se ohledně Ruska nějak znepokojovat, že?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]