Ruský soud: Schindlerův seznam je prý propagace fašismu

Scéna z filmu Schindlerův seznam (youtube)

Scéna z filmu Schindlerův seznam | FOTO: youtube

Vladikavkazský soud v Severním Osetsku 16. prosince uložil pokutu 19letému studentovi práv za údajné veřejné vystavování nacistických symbolů a výstroje. Delikt spočíval v tom, že na internetu zveřejnil scény z filmu Schindlerův seznam. Pokuta činí 1000 rublů, v přepočtu 16 dolarů.

Rozhodnutí vychází z vyšetřování Centra pro boj s extremismem ministerstva vnitra, které zjistilo, že tehdy třináctiletý Ilja Gusojev zveřejnil na svém účtu scénu ze Spielbergova filmu z roku 1993, a provinil se tak propagací fašismu. Konkrétně šlo o scénu, která je známá jako „Kdo ukradl to kuře?“ Příslušník SS vyšetřující krádež kuřete tam zastřelí židovského vězně před skupinou dalších vězňů. Pak říká, že zastřelí dalšího, pokud se viník nepřizná. Načež vystoupí plačící chlapec, který se přizná, aby zabránil smrti dalších lidí.

Studentův právník Alan Tědějev řekl pro severokavkazskou sekci rádia Svobodná Evropa/Svoboda, že soud nezohlednil nedávnou legislativní změnu, která vstoupila v platnost 2. prosince.

Změna zákona umožňuje šíření nacistických symbolů, pokud „vytvářejí negativní postoj k ideologii nacismu a neobsahují atributy propagandy“.

Tědějev uvedl, že proti rozhodnutí soudu bude podáno odvolání, protože „extremistická minulost“ by v životopise jeho klienta zanechala stopu, která by poškodila jeho další životní dráhu.

Steven Spielberg natočil svůj film, který pak dostal sedm Oscarů, podle skutečného příběhu německého průmyslníka, který investoval své jmění do toho, aby zachránil v době holocaustu životy 1200 Židů.

(Zdroj: rferl.org.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]