Ruský nacionalista Dugin podal v Česku trestní oznámení na Černochovou

Alexandr Dugin (Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Alexandr Dugin | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ruský nacionalista Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Upozornil na to server Aktuálně.cz. Dugin ministryni obviňuje z podpory a propagace terorismu kvůli výrokům Černochové o smrti své dcery Darji Duginové při srpnovém atentátu. Oznámení podal Dugin prostřednictvím advokáta, bývalého senátora ČSSD Jiřího Vyvadila, který to oznámil ve své facebookové skupině Přátelé Ruska v ČR. Černochová uvedla na twitteru, že ji trestní oznámení nechává klidnou, a označila ho za „nesmyslné“.

Duginová, která spolu se svým otcem podporovala ruskou invazi na Ukrajinu, zemřela letos 20. srpna po výbuchu auta, v němž jela. Podle ruských úřadů pod vozem explodovalo výbušné zařízení a ruská tajná služba FSB z atentátu obvinila ukrajinské zpravodajské služby. Černochová tehdy na twitteru uvedla, že jí není líto dcery ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí „zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie“.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle Dugina svými výroky schvalovala česká ministryně teroristický čin, a spáchala tak zločin, za který hrozí až 12 let vězení. „Česká republika je vázána četnými úmluvami o potírání terorismu, do jehož rámce jako jedna z nejobvyklejších forem nepochybně spadá vražda způsobená výbuchem auta, a je zřejmé, že podezřelá se plně ztotožňuje s motivy jeho pachatelů a podporuje je,“ píše Dugin v trestním oznámení.

„Trestní oznámení, byť nesmyslné, může podat každý. Vyvadil konečně dostal notičky z Kremlu, takže teď musí soudruhům dokázat, že jeho srdce bije stále věrně a oddaně pro (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ uvedla Černochová na twitteru. „Trestní oznámení mě tedy nechává zcela v klidu. Vlastizrádnost některých zaprodanců už méně,“ doplnila.

Advokát Vyvadil v minulosti působil jako předseda Československé strany socialistické, byl poslancem a senátorem. Byl i poradcem někdejšího sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka nebo soudcem Nejvyššího správního soudu. Je zakladatelem a správcem facebookové skupiny Přátelé Ruska v ČR, prostřednictvím které různí lidé šíří na sociální síti prokremelskou propagandu a dezinformace o válce na Ukrajině.

Ultrakonzervativní filozof, politolog a zastánce ideologie velkého Ruska Dugin je některými zdroji považován za Putinova mentora. Dugin nemá žádnou oficiální vládní funkci, ale přezdívá se mu „Putinův mozek“ nebo „Putinův Rasputin“. Podle BBC je považován za hlavního architekta ultranacionalistické ideologie, kterou vyznává mnoho lidí v Kremlu. Duginova dcera Darja byla pravou rukou svého otce. Hlasitě podporovala ruskou invazi na Ukrajinu a podle BBC psala pod pseudonymem Darja Platonovová politické články pro prokremelskou stanici RT a nacionalistickou televizi Cargrad. Americké a britské úřady ji obvinily z šíření dezinformací a zařadily ji na sankční seznam.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články