Ruský národ nese za Putinův režim plnou odpovědnost

(Wikipedia)

FOTO: Wikipedia

Ruský liberální ekonom a politik Grigorij Javlinskij se stal za Gorbačovovy perestrojky poradcem sovětské vlády pro hospodářské reformy, později spolupracoval i s Jelcinem. Roku 1993 založil liberálnědemokratickou stranu Jabloko, s níž se dostal do ruského parlamentu. V letech 1993 a 2000 kandidoval neúspěšně na prezidenta Ruské federace. Soustavně kritizuje Putinův autoritářský režim a jeho imperiální výboje, zároveň se staví odmítavě k Alexeji Navalnému, jehož považuje za nedemokratického populistu. Aktuální válku Ruska proti Ukrajině bezvýhradně odsuzuje a předpovídá, že se pro Rusko stane katastrofou.

Jak byste komentoval nynější rusko-ukrajinskou válku?
Ona „speciální vojenská operace“ Ruska proti Ukrajině, jak válku nazývá Putin, představuje obrovskou tragédii. Především pro Ukrajinu! Je to hrozný zločin, kvůli němuž umírají nevinní lidé. Ovšem je to tragédie i pro Evropu, protože to znamená obrovské napětí, zejména bezpečnostní. Pro Rusko je to rovněž tragédie, ale také sebevražda. Zatímco se v krvi a bolesti rodí Ukrajina jako moderní evropský stát, stárnoucí Rusko umírá. Všechno je to jedna ohromná tragédie, co jiného bych k tomu mohl říct?

Nevím, jestli se Putin rozhodl okupovat Ukrajinu, nebo ji chce „pouze“ srazit na kolena, aby se z ní stal rozpadlý stát. Myslím si ostatně, že se mu to ani nemůže podařit, natož aby v Kyjevě instaloval nějaký loutkový režim. Rusko k tomu nemá potřebnou sílu. Snaha posledních osmi let byla však zřejmá – Putin chtěl na Ukrajinu aplikovat doktrínu omezené suverenity. Neúspěch Putinova úsilí přeměnit minské dohody v nástroj politické kontroly nad Ukrajinou je jedním z hlavních důvodů dnešní války. Ano, Putin a jeho spolupracovníci chtějí zničit Ukrajinu, to je podstatou jejich děsivé politiky.

Co si máme představit pod Putinovými hesly o „denacifikaci“ a „demilitarizaci“ Ukrajiny?
Co se týče demilitarizace, tak oficiálně jde Rusku o to, aby Ukrajina nikdy nevstoupila do NATO. Ruská média jsou zaplavena fámami o tom, že se cizí státy chystají rozmístit na Ukrajině svá vojska, a dokonce rakety, čemuž je prý nutné zabránit. Jenže podle odborníků to postrádá smysl, protože pro moderní hypersonické zbraně nehraje žádnou roli, jestli se nacházejí v Německu, Polsku nebo na Ukrajině, rozdíl…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články