Odchod od dolaru se Rusku nedaří. „Miliardové zisky z prodeje ruské ropy uvízly v indických bankách, což představuje ránu snahám Vladimira Putina přestat používat americký dolar k obchodování. S komoditami, jako je ropa, zlato a pšenice, se po celém světě obvykle obchoduje v amerických dolarech, které jsou světovou rezervní měnou,“ uvádí článek na webu Newsweek.com.
Ruský finanční systém byl v podstatě izolován západními sankcemi, které byly uvaleny po Putinově invazi na Ukrajinu, což zemi znemožnilo provádět transakce v dolarech a omezilo tak obchod.
Putin se snažil západní sankce, které znamenaly, že Rusko nemůže obchodovat v dolarech, obejít. Prodával ropu zemím, jako je Čína a Indie v jejich místních měnách, tedy v jüanech a rupiích. To vyvolalo obavy z oslabení síly amerického dolaru v zahraničí. Všechno zatím dopadlo jinak.
„Rusko se stalo jedním z hlavních dodavatelů ropy do Indie a získalo miliardy dolarů z prodeje. To vedlo k tomu, že se v indických bankách každý měsíc nahromadí až jedna miliarda dolarů v rupiích, k nimž není přístup kvůli omezením ze strany Indické rezervní banky, která brání ruským společnostem převádět rupie uložené na bankovních účtech v Indii do Ruska a převádět je na rubly, uvedla agentura Bloomberg. Timothy Ash, ekonom a spolupracovník programu Rusko a Eurasie v britském think-tanku Chatham House, uvedl, že válka na Ukrajině a následné sankce uvalené na Rusko ‚jen potvrdily, že dolar je král‘,“ píše Newswek.
V Indii nyní „trčí“ až 39 miliard dolarů, a že je to problém, připustil i ministr zahraničí Lavrov. Zatím by je Rusko mohlo využít jen pro investování v Indii, ale vzájemné ekonomické vztahy jsou nevyvážené a Indie do Ruska vyváží jen velmi málo.
„Rusko dodalo do Indie v prvním pololetí ropu a ropné produkty v hodnotě 30 miliard dolarů a náš dovoz z Indie se odhaduje na přibližně šest až sedm miliard dolarů ročně. Nemáme v Indii co kupovat, ale tyto rupie nemůžeme vrátit, protože rupie je nekonvertibilní měna,“ napsal minulý měsíc Michail Zadornov, bývalý ruský ministr financí a bývalý šéf jedné z největších bank v zemi.
Rusko by mělo zájem vytvořit alternativní platební mechanismus s dalšími zeměmi BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika), ale v červenci indický ministr zahraničí Džajšankar prohlásil, že o ničem takovém se neuvažuje.