Navalnyj se vrátil do Moskvy, letadlo přistálo na jiném letišti

instagram/navalny

Alexej Navalnyj | FOTO: instagram/navalny

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj přistál v Moskvě na letišti Šeremeťjevo poté, co úřady pro přílety uzavřely letiště Vnukovo. Tam na plánované přistání komerční linky z Berlína čekali jeho příznivci, informují zahraniční agentury i některá ruská média. Navalnyj se vrátil do Ruska po několikaměsíčním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Ruská vězeňská služba ve čtvrtek uvedla, že Navalnému hrozí po návratu do Ruska okamžité zatčení.

V příletové hale moskevského letiště Vnukovo, kam mělo letadlo aerolinií Pobeda s Navalným na palubě původně namířeno, se i přes předchozí varování úřadů shromáždilo podle serveru meduza.io zhruba 300 lidí. Navalného příznivci stáli také venku před vchodem do prostoru letiště. Policie shromážděný dav rozháněla a několik přítomných včetně Navalného spolupracovníků zatkla.

Letadlo ruských nízkonákladových aerolinek Pobeda mělo původně odletět ve 14:45 a přistát na letišti Vnukovo. Let však byl opožděn, podle zpravodajského serveru meduza.io to bylo kvůli agresivnímu cestujícímu, který nadával a urážel letušky a byl vyveden z letadla.

Podle informací na sociálních sítích se v Berlíně u letadla, kterým Navalnyj odletěl, nacházelo několik policejních aut. Snímky ukazují, že policisté byli přítomni i v přístupové chodbě k letadlu. Navalného podle dalších záběrů přivezl k letadlu černý vůz Audi s policejním doprovodem.

„Díky vám všem. Doufám, že doletíme v pořádku,“ poděkoval Navalnyj všem cestujícím poté, co s manželkou Julií nastoupili do letadla. „Jsem si jistý, že všechno bude naprosto skvělé,“ dodal.

FB Česká lékařská komora

Navalnyj prohlásil, že jeho rozhodnutí vrátit se domů bylo spontánní. Ruské úřady zareagovaly rychle. Ve čtvrtek tamní vězeňský úřad (FSIN) prohlásil, že je povinen „podniknout veškeré kroky k zadržení“ Navalného před soudním slyšením, kterého se má zúčastnit.

Server meduza.io také přinesl informace ze sociálních sítí, podle kterých byla příletová hala pro mezinárodní lety letiště Vnukovo zcela „vyčištěna“ od lidí. Uvnitř údajně zůstali jen zaměstnanci letiště, policie a bezpečnostní složky v civilu. Podle agentury AP byla zpřísněna bezpečnostní opatření na letišti, před nímž parkují vozy vězeňské služby.

Moskevské úřady rovněž vydaly varování pro ty, kdo se hodlali setkat s Navalným na letišti, jelikož by toto shromáždění mohlo být považováno za nepovolenou demonstraci. V posledních měsících Rusko přijalo několik zákonů na potlačení protestů.

Ruská vězeňská služba ve čtvrtek uvedla, že Navalnému hrozí po návratu do Ruska okamžité zatčení.

Ruský list Novaja gazeta a opoziční sociální média také uvedly, že několik příznivců Navalného z Petrohradu bylo v sobotu a v neděli vyvedeno z vlaku do Moskvy nebo jim bylo zabráněno v nástupu do letadla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner