Ruský opozičník Navalnyj má příznaky otravy. Bojuje o přežití

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl při převozu do nemocnice v bezvědomí (Twitter)

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl při převozu do nemocnice v bezvědomí | FOTO: Twitter

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj je v bezvědomí v nemocnici v Omsku. Jeho mluvčí Kira Jarmyšová na Twitteru uvedla, že se u něj projevily příznaky otravy. Podle agentury RIA Novosti muselo letadlo, ve kterém Navalnyj cestoval, nouzově přistát. Místní lékaři uvedli, že bojují o politikovo přežití. Jeho přátelé usilují o Navalného převoz do některé z nemocnic na Západě, v úvahu podle moskevské zpravodajky Süddeutsche Zeitung připadá berlínská Charité.

Čtyřiačtyřicetiletý opozičník letěl ze sibiřského Tomsku do Moskvy, když se mu udělalo nevolno. Letadlo proto nouzově přistálo v Omsku, kde byl Navalnyj hospitalizován. “Do léčení byli zapojeni specialisté všech odborností. Stav pacienta je vážný,” uvedly místní úřady.

“Předpokládáme, že Alexeje otrávili něčím namíchaným do čaje. To bylo to jediné, co ráno pil,” napsala na Twitteru Jarmyšová. “Alexej je nyní v bezvědomí,” dodala. Leží podle ní na jednotce intenzivní péče, kde byl napojen na umělou plicní ventilaci. Na místě je už více policistů než lékařů, kteří jsou velmi vyhýbaví ohledně diagnózy; dorazili i vyšetřovatelé, uvedla na Twitteru Navalného mluvčí.

“Lékaři dělají nejen to, co mohou, ale reálně se snaží zachránit mu (Navalnému) život,” řekl zástupce primáře Anatolij Kaliničenko podle listu Kommersant. Stav pacienta označil za stabilní a prý se pokročilo ve zjišťování diagnózy, ale nic konkrétnějšího lékař nesdělil.

Dříve novinářům řekl, že není jisté, zda pacient byl otráven, nicméně otrava je jednou ze zvažovaných možností. Na sociálních sítích a v ruských médiích se objevily nepotvrzené zprávy, že podle předběžné diagnózy mohl být Navalnyj otráven zatím neupřesněnou halucinogenní látkou.

Kreml popřál svému odpůrci brzké uzdravení a ústy mluvčího Dmitrije Peskova přislíbil napomoci, pokud by si Navalnyj přál léčit se v zahraničí, uvedl list Vedomosti.

“Na začátku letu šel (Navalnyj) na toaletu a nevrátil se. Začal se cítit opravdu špatně. Křičel bolestí,” vylíčil na internetu spolucestující Pavel Lebeděv.

Majitel kavárny na letišti v Tomsku řekl agentuře Interfax, že prověřuje “všechny okolnosti”, za kterých Navalnyj v tomto podniku vypil čaj, a to i za pomoci kamerových záznamů.

Navalnyj je vůdčí osobnost ruské liberální opozice a bojovník proti korupci. Před rokem musel během pobytu ve vězení do nemocnice, údajně kvůli alergické reakci. Navalnyj tehdy uvedl, že mohl být otráven. Incident z loňského roku připomněla nyní Navalného mluvčí.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v roce 2018 dospěl k závěru, že opakované zadržování Navalného ruskými úřady mezi lety 2012 a 2014 bylo politicky motivované.

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj v momentě, kdy pravděpodobně pozřel jed (Twitter)

Agentura AP poznamenala, že nejde o první případ záhadné otravy ruských opozičních politiků a aktivistů. Před dvěma lety na jednotce intenzivní péče skončil Pjotr Verzilov z protestní hudební skupiny Pussy Riot, později se léčil v Berlíně. V letech 2015 a 2017 byl dvakrát s příznaky otravy hospitalizován opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza. Oba muži jsou přesvědčeni, že byli otráveni kvůli politice.

Kromě nich ruské tajné služby v nedávné minulosti otrávily i novinářku Annu Politkovskou a novináře Jurije Ščekochičina, ale i bývalé agenty Alexandra Litviněnka či Sergeje Skripala.

“Nervozita moci roste. Poslední dobou klesá popularita jak Vladimira Putina, tak i samotného Kremlu, a není jasné, co s tím dělat,” popsal v rozhovoru pro Českou televizi redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup možné souvislosti případného útoku na Navalného. Podle Soukupa mohlo jít o varování nejen jemu, ale i celé opozici, aby zanechali svých aktivit proti Putinovu režimu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články