Ruský orel si zaletěl do Íránu a málem zruinoval ornitology účtem za telefon

Youtube

Orel stepní, ilustrační snímek | FOTO: Youtube

Orlice z ruské Chakaské republiky málem zruinovala výzkum sibiřským ornitologům. Ti sledují migrační trasy dravců pomocí souřadnic GPS, které dostávají prostřednictvím sms. Jedna orlice však zaletěla až do Íránu, odkud se elektronické vzkazy zásadně prodražily.

Samice orla stepního jménem Min se natolik výrazně odchýlila od předpokládané trasy, že doletěla do Íránu, odkud ornitologům prostřednictvím modulu zaznamenávajícího polohu, poslala stovky SMS se souřadnicemi. Potíž byla v tom, že jedna taková zpráva zaslaná z Íránu stojí 49 rublů (18 korun). Min strávila léto v Kazachstánu v oblasti bez mobilního signálu.  Jakmile však přeletěla do Íránu, zařízení se připojilo do první dostupné sítě a poslalo všechny zprávy, které se za léto nahromadily. Ornitologové tak měli účet na tisíce rublů, napsala šéfka novosibiřské záchranné stanice pro divokou faunu Jelena Schnayderová.

Twitter, Infomoscow.com

Orlice uletěla ornitologům z Acházie až do Íránu

„Naši orlové létají s klasickou sim kartou běžného ruského mobilního operátora, a jakmile překročí hranice, přístroje se přepnou na tzv. roaming,“ vysvětlila Schnayderová. Ornitologové přibližně znají oblíbená zimoviště svých orlů a také vědí, přes které země do nich dravci létají. Z toho pak vypočítávají náklady na zasílané zprávy. „Jenže letos se něco pokazilo,“ dodala Schnayderová.

Její skupina vědců spustila crowdfundingovou kampaň „Srovnejte účet orla“, kde žádají o příspěvky k pokrytí telekomunikačních nákladů dravce, aby mohli vůbec dál zkoumat pohyb ptáků. Jejich iniciativa měla úspěch a na účtu se už sešlo na 100 000 rublů (35 000 korun).

Zdroj: TheMoscowTimes.com

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner