Ruský plynárenský gigant Gazprom odchází z Německa. Dopad na dodávky zemního plynu není zatím jasný

Česká závislost na ruském plynu patří k největším v Evropě (AdobeStock)

Česká závislost na ruském plynu patří k největším v Evropě | FOTO: AdobeStock

Ruská plynárenská společnost Gazprom se stahuje z Německa. Ukončila také svou účast v německé divizi Gazprom Germania. Prohlášení o odchodu zveřejnila na internetu. Prozatím není jasné, jak postup ruské energetické firmy ovlivní dodávky zemního plynu z Ruska do Německa.

Ruský plynárenský gigant svůj odchod z Německa nezdůvodnil. Dne 31. března ukončila skupina Gazprom svou účast v německé společnosti Gazprom Germania GmbH a ve všech přináležejících aktivech včetně Gazprom Marketing & Trading Ltd,“ napsal stručně Gazprom na síti Telegram. Německá pobočka Gazprom Germania nevydala žádné prohlášení.

Eric Drooker

Plánované vyvlastnění divizí

Zpráva o odchodu přišla krátce poté, co německý list Handelsblatt napsal, že německé ministerstvo hospodářství uvažuje o vyvlastnění a zestátnění německých divizí ruských energetických společností Gazprom a Rosněfť. Důvodem byly obavy ohledně dodávek energie. Divize Gazprom Germania provozuje rozsáhlé zásobníky plynu, zatímco divize Rosněfť Deutschland je jakožto provozovatel rafinerií klíčovým hráčem na trzích s benzinem a naftou. 

Mluvčí německého ministerstva hospodářství odmítla na dnešní vládní tiskové konferenci o možném vyvlastnění těchto firem hovořit a uvedla, že nehodlá spekulovat.

Agentura Reuters upozornila, že německá divize Gazprom má pobočky mimo jiné v České republice a Švýcarsku.

Platba pouze v rublech

Rusko od dnešního dne požaduje, aby odběratelé ze seznamu takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ platili za ruský plyn v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek. Příslušný dekret podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Evropské státy převody v rublech odmítají a trvají na platbách v eurech, případně dolarech, jak určují stávající smlouvy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články