Ruský plynovod v nesnázích. Američtí senátoři chtějí uvalit další sankce na Nord Stream II

Budování ruského „politického“ plynovodu Nord Stream 2 (Printscreen DW)

Budování ruského „politického“ plynovodu Nord Stream 2 | FOTO: Printscreen DW

Dva američtí senátoři pohrozili Rusku, že pokud bude pokračovat v pokládce potrubí svého plynovodu Nord Stream II, zváží navržení dodatečných sankcí. Pro zastavení projektu „zůstávají všechny možnosti na stole. Stále existují možné sankce, které byly navrženy a projednány v roce 2019 a které by významně rozšířily rozsah aktuálně uvalených sankcí,“ vzkázali senátoři.

Téma nových sankcí otevřeli autoři původního návrhu zákona uvalujícího sankce proti plynovodu Nord Stream 2 Ted Cruz a Jeanne Shaheenová. Pokud loňská opatření projekt nezastaví, budou zmíněné předjednané sankce „samozřejmě znovu revidovány“, ujistila mluvčí republikánského senátora Teda Cruze. Jeho kolegyně z Demokratické strany Jeanne Shaheenová pak vzkázala, že „pečlivě sleduje situaci v Baltském moři a ruské pokusy obejít stávající sankce a vyhodnocuje všechny možnosti včetně dalších sankcí“.

V reakci na americké sankce na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream II zastavila v prosinci práci švýcarsko-nizozemská firma Allseas. Ta stáhla své speciální lodě, které pokládaly potrubí. Mnoho takových plavidel na světě není a Rusové na místo přesunuli vlastní loď Akademik Čerskij z dálněvýchodního přístavu Nachodka v Japonském moři. Gazprom ji však musel nejdřív nechat dodatečně vybavit pro práci v Baltském moři. Ruské plavidlo tam doplulo až začátkem května a Rusové doufají, že s jeho pomocí dokončí zbývajících 160 km potrubí do Německa. Jak zjistil specializovaný web oenergetice.cz, ruská loď podle serveru myshiptracking.com, mapujícího námořní dopravu, kotví od 28. května v přístavu Sassnitz-Neu Mukran na ostrově Rujána na severovýchodě Německa.

Problém předmětného projektu je v jeho politické povaze. Záměrně obchází Ukrajinu i další evropské státy a do Německa míří po dně Baltského moře. Kreml doufá, že jeho prostřednictvím bude moci prodávat plyn do Evropy nezávisle na Ukrajině, proti níž v posledních šesti letech rozpoutává otevřenou agresi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]