Ruský policista „nechtěně“ zastřelil muže. Zbraňová aktivistka ho chce vyznamenat

Maria Butina. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0/Pavel Starikov)

Maria Butina. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0/Pavel Starikov

Maria Butina, členka Občanské komory Ruské federace a spolupracovnice televizního kanálu RT, známá také jako šéfka sdružení „Právo na zbraň“, navrhla, aby byl vyznamenán inspektor dopravní policie, který „nechtěně“ zastřelil člověka v Novosibirské oblasti. Tento názor vyjádřila Butina na svém kanálu Telegram. „Každý z nás je nyní povinen tohoto dopravního policistu chránit,“ řekla a dodala, že použití služební zbraně policistou v současné situaci bylo podle ní „stoprocentně v rámci zákona“.

Web Openmedia.io cituje Mariu Butinu, která  uvedla, že při incidentu „došlo k ohrožení života a zdraví policisty“. A federální zákon o policii podle ní „jednoznačně říká, že on (strážce zákona) není povinen varovat před použitím (zbraně), pokud hrozí nebezpečí“. „Stáhněte proti němu všechna obvinění a odměňte ho za jeho službu. Jiná cesta není,“ apelovala zaměstnankyně zpravodajské sítě RT na novosibirské úřady a vyšetřovatele. Ti se k jejímu prohlášení zatím nevyjádřili.

()

Maria Butina tak reagovala na incident, ke kterému došlo 28. května na dálnici v Novosibirské oblasti. Podle vyšetřování zastavil policista kvůli překročení rychlosti vůz Toyota. Podle vyšetřovatelů však devatenáctiletý přítel zadrženého bránil jednomu z policistů, aby řidiče vzal do služebního vozu. Dopravní policista se ho snažil zahnat, několikrát ho kopl a udeřil pěstí, pak na něj namířil zbraň a „nechtěně stiskl spoušť“, uvádí úřad. Oběť utrpěla střelné poranění hlavy. 30. května muž v nemocnici zemřel. V důsledku toho bylo proti policistovi zahájeno trestní stíhání pro zneužití pravomoci a způsobení smrti z nedbalosti. Policistovi nyní hrozí až 10 let vězení. Maria Butina se ale domnívá, že by měl být naopak vyznamenán.

Maria Butina je známá postava. Od roku 2011 pracovala jako asistentka Alexandra Toršina, bývalého člena Rady federace, člena strany Jednotné Rusko Vladimira Putina a viceguvernéra ruské centrální banky. V této funkci pracovala na infiltraci konzervativních skupin v USA, včetně Národní střelecké asociace, v rámci snahy o prosazení ruských zájmů v prezidentských volbách ve Spojených státech v roce 2016. Senátní výbor pro zpravodajské služby později dospěl k závěru, že se pokoušela přesvědčit Trumpovu kampaň, aby vytvořila tajný komunikační zpětný kanál s Ruskem.

V červenci 2018, kdy Butina pobývala ve Washingtonu, D. C., ji zatkla FBI a obvinila ji z jednání jako agentku Ruské federace „bez předchozího oznámení generálnímu prokurátorovi“. V prosinci 2018 se přiznala k obvinění z trestného činu spiknutí s cílem působit jako „neregistrovaný zahraniční agent“ Ruska. V dubnu 2019 ji federální soudce odsoudil k 18 měsícům vězení. Ve federálním nápravném zařízení v Tallahassee si odseděla více než 5 měsíců, započítáno bylo také téměř 9 měsíců předběžného trestu od zatčení, v říjnu 2019 byla propuštěna a deportována zpět do Ruska. Odmítla obvinění, že by byla ruskou agentkou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]