Ruský politolog: Prahu osvobozovali vlasovci, ne Koněv. A Česko není v zóně vlivu Ruska

Česko není žádný protektorát, nepatří do zóny vlivu Ruska, připomněl ruský politolog Andrej Kolesnikov. (repro Current Time TV)

Česko není žádný protektorát, nepatří do zóny vlivu Ruska, připomněl ruský politolog Andrej Kolesnikov. | FOTO: repro Current Time TV

Kreml si plete Česko s ČSSR, jde ale o suverénní stát, který si může stavět pomníky, jaké chce, prohlásil ruský politolog Andrej Kolesnikov. Připomněl zásluhu tzv. vlasovců na osvobození Prahy a dodal, že poznámky o Norimberském tribunálu jsou v této souvislosti liché. Koněva za hrdinu nepovažuje.

Snahy Kremlu a jeho v Česku působící páté kolony oživovat komunistickou propagandu utržily další ránu, tentokrát z Ruska.

„Ruské ministerstvo zahraničí, velvyslanec a celá naše politická elita zaměňují ČSSR a současné Česko. To není protektorát. Jde o suverénní stát, který nepatří do zóny vlivu Ruska,“ zhodnotil politolog Andrej Kolesnikov v americké ruskojazyčné televizi Current Time TV podrážděnou reakci Kremlu na záměr zbudovat v Praze pomník vlasovcům.

„Samostatná země může sama rozhodovat, jaké památníky stavět a jaké ne. Jde vlastně o zasahování do vnitřních záležitostí České republiky, navíc poměrně nesmyslné – Norimberský proces je zde zcela mimo,“ odbyl argumentaci podporovatelů Kremlu v rozhovoru pro zmíněnou v Praze sídlící televizi.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Pavla Novotného politolog označil za žoviální postavu, zmínil se ale o zkušenostech Novotného rodiny s komunisty, čímž vysvětlil, proč je starosta Řeporyjí „naladěn silně protikomunisticky, a tím pádem i protirusky,“ dodal a téma výstředního starosty uzavřel smířlivě: „Vzhledem k tomu, že máme putinský režim, který se prakticky prohlašuje za pokračovatele sovětské státní moci, lze pro Pavla Novotného mít pochopení.“

Kolesnikov, který nahlédl i Novotného pravděpodobnou snahu získat si vděčným tématem pozornost, se v podstatě vysmál Kremlu za to, jak se snaha jeho propagandistické televize zjevně minula účinkem. „Nachytali se na to naši představitelé, kteří z Pavla Novotného udělali mezinárodní celebritu,“ odtušil politolog s tím, že kdyby jeho iniciativu nechali být, téměř by se o ní ani nemluvilo.

Ruská prohlášení o údajné manipulaci odmítl. „Nikdo historii nepřepisuje. Byli to vlasovci, kdo osvobozoval Prahu, a ne maršál Koněv. Proč by měl být maršál Koněv hrdinou, tomu vůbec nerozumím. On je tady úplně mimo. Stál a vyčkával, až někdo jiný vyřeší problém Prahy,“ připomněl s tím, že se sovětská vojska zastavila i před Varšavou. „Pokud si vzpomeneme, že Koněv potlačoval i maďarské povstání z roku 1956, tak je zvláštní mluvit o jeho hrdinství.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner