Ruský pravoslavný džihád: Jak Rusko láká muslimy do boje proti Ukrajině

Patriarcha Kirill a Vladimir Putin v roce 2015 (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Patriarcha Kirill a Vladimir Putin v roce 2015 | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Užití slova džihád pro ruskou agresi na Ukrajině není jen náhodný či expresivní příměr. To, že moskevský patriarcha Kirill požehnal válce, je samo o sobě nehorázná blasfemie, zločin proti Bohu, braní Božího jména nadarmo, jak je zapovídá jedno z přikázání Desatera, přesněji přeložené: Nepřeneseš jméno Boží na falešnou věc.

Proválečné agresivní postoje moskevského patriarchy Kirilla musejí pobouřit každého opravdu zbožného člověka a vyvolávají rozpory také uvnitř Ruské pravoslavné církve. Moskevský patriarchát však jde ještě dále, když souhlasí s faktem, že Vladimir Putin zapojuje muslimy do „zvláštní vojenské operace na Ukrajině“.

Eric Drooker

Ruský prezidentský úřad 18. března vyhlásil, že „otevírá dveře dobrovolné účasti v boji po boku Ruska proti Ukrajině“. A ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že Moskva již obdržela velké množství žádostí z různých zemí, většinou z Blízkého východu. Bašár Asad navíc prý slíbil, že syrským dobrovolníkům štědře zaplatí.

Do bojů na Ukrajině se ale již dříve zapojily oddíly čečenského vůdce Kadyrova. Světovými médii proběhla zpráva, že byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Zelenského, přičemž čečenská jednotka, která měla vraždu provést, byla zneškodněna. Ostatně kadyrovci operují také u Mariupolu a je třeba podotknout, že Rusko angažovalo čečenské žoldnéře již na Donbase a předtím v Abcházii a Jižní Osetii.

Snad ani nepřekvapí, že za Putina a jeho boj proti Ukrajině se postavily ruské muslimské organizace a jejich protagonisti: Talgat Tajuddin, vedoucí Ústřední duchovní muslimské rady Ruska, Ismail Berdiyev, vedoucí Koordinačního centra muslimů severního Kavkazu, a Albir Krganov, předseda Duchovního shromáždění muslimů Ruska.

K tomuto shromáždění se celkem pochopitelně snaží připojit i muftiát tzv. Luhanské lidové republiky. Jak vysvětlila ruská pravoslavná tisková agentura dne 22. března, „muslimové z Luhanské lidové republiky nesouhlasí s radikálními prohlášeními šéfa ukrajinského úřadu muftího Saida Ismagilova, který obvinil ruské muslimy ze zabíjení civilistů na Ukrajině“.

Patriarchovi Kirillovi se do jeho vize boje dobra a zla, který se odehrává jak na nebi, tak i na zemi, najednou hodí militantní mohamedáni vraždící ukrajinské pravoslavné křesťany. Putin býval svými příznivci líčen jako maurobijec a strážce křesťanských ortodoxních hodnot také proti islámu, ale to putinovcům, jako je Kirill a jemu podobní, nikterak nebrání v tom, aby se ve svém „svatém“ boji spojili třeba i s čertem.  Vzpomínám si, jak mi už dávno vyjevil jeden řecký pravoslavný pop, že Ruská pravoslavná církev propadla satanu, protože se velmi těsně propojila s Kremlem. Zasmrádla putinismem.

Že Kirill a spol. jsou duchovní invalidi, a žádní křesťané, ilustrují záběry vybombardovaných prastarých pravoslavných chrámů a klášterů na Ukrajině. Notabene fronta opravdového duchovního zápasu nevede mezi ruským a ukrajinským pravoslavím nebo mezi islámem a křesťanstvím, ale úplně jinde.

Následky ruského ostřelování ukrajinského Mariupolu (ilustrační foto) (ČTK/AP/Evgeniy Maloletka)

Zmíněný Said Ismagilov, muftí předsedající Duchovní správě muslimů Ukrajiny, vyzval všechny muslimy světa, aby se neúčastnili Putinova plánu na zničení Ukrajiny:

„Dozvěděli jsme se, že zločinný ruský Putinův režim chce naverbovat žoldáky z různých zemí, aby je použil ve válce proti Ukrajině. Vyzývám muslimy po celém světě, aby se nestavěli na stranu zločince, agresora čili Ruska, které nás napadlo a zabíjí. Zaútočilo na naši svobodnou a nezávislou Ukrajinu, kde muslimové šťastně žili a svobodně vyznávali islám. Jsme právoplatnými občany naší země a nyní trpíme ruskou agresí. Vyzývám všechny muslimy světa, aby se postavili na stranu Ukrajiny. Pomozte nám modlitbami, dary a podporou, je to pro nás velmi důležité. Vyzývám všechny žoldáky z Blízkého východu a dalších zemí, kteří se dobrovolně přihlásili na straně ruské okupace, aby tak nečinili. Nepřinese vám to ani štěstí ani zisk a bude to velký zločin.“

Zdůraznil přitom, že muslimové z Ukrajiny se již zapojili do obrany Ukrajiny: „Bráníme náš stát a budeme ho bránit i nadále. Prosím Alláha, aby zabránil všem žoldákům, zvláště muslimům, i všem lidem v páchání téhle závažné chyby. Buďte lidmi míru, spravedlnosti a laskavosti.“

Petr Pazdera Payne je prozaik, esejista a výtvarník, evangelický kazatel, někdejší spoluzakladatel Společnosti za veselejší současnost a signatář Charty 77.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články