Ruský prezident Putin navštívil okupovaný Mariupol. Viděl i divadlo, ve kterém při náletu zemřely stovky Ukrajinců

Vladimir Putin (Profimedia)

Vladimir Putin | FOTO: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil okupované ukrajinské město Mariupol. Do strategického přístavu, který Rusko po tuhých bojích ovládlo loni v květnu, přiletěl vrtulníkem nedlouho poté, co v sobotu navštívil poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Putin podle agentury TASS zavítal také do Rostova na Donu na jihozápadě Ruska, kde se setkal s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem, který velí ruským silám na Ukrajině.

Tiskové oddělení Kremlu návštěvu Mariupolu označilo za pracovní cestu, během níž si ruský prezident prohlédl několik čtvrtí města a bavil se s místními obyvateli. Putin si v boji vážně poničeném Mariupolu, který před válkou měl téměř 450 tisíc obyvatel, prohlédl také budovu divadla, v níž po loňském náletu ruských sil zahynuly podle Kyjeva stovky lidí. Podle agentury TASS to byla jeho první návštěva Donbasu, o který se bojuje také od roku 2014.

Během návštěvy Putina podle agentury TASS vicepremiér Marat Chusnullin podrobně informoval o průběhu stavebních a rekonstrukčních prací ve městě a jeho předměstích. „Hovořil zejména o výstavbě nových sídlišť, sociálních a vzdělávacích zařízení, inženýrské infrastruktury a zdravotnických zařízení,“ poznamenala tisková agentura.

V krymské metropoli Sevastopolu si Putin v sobotu prohlédl nově otevřenou školu umění a dětské volnočasové centrum. Skutečnost, že se ukázal právě na těchto místech, lze podle agentury AP vnímat jako snahu odpovědět na krok Mezinárodního trestního soudu (ICC), který na něj v pátek vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články