Zavedení mimořádných zákazů a exportních daní v Rusku situaci v průmyslu v příštích měsících zjevně nezlepší – stejně jako zhoršující se situace v oblasti úvěrování podniků. Ruské společnosti vyrábějící pro armádu sice zvyšují produkci, ale to nestačí vykompenzovat celkové zpomalení, nebo dokonce pokles ruského průmyslu.
Článek v listu Novaja Gazeta připomíná, že pokles výroby v Rusku začal již v létě 2023, ještě před pádem rublu a před zvýšením klíčové sazby centrální bankou. V srpnu to bylo patrné z podnikatelských průzkumů a teď stagnaci v průmyslu, která pokračuje již čtvrtý měsíc za sebou, potvrzují nové údaje Rosstatu i nezávislých ekonomů.
„Průmyslová výroba v Rusku podle Rosstatu klesá již třetí měsíc v řadě, pokud se vyloučí sezónní a kalendářní faktory. Kumulativní pokles za tři měsíce činí 0,6 procenta – to není mnoho, protože údaje o průmyslu jsou velmi volatilní a jeden měsíc silného růstu může přečkat celou fázi poklesu,“ poznamenává finanční analytik Pavel Rjabov. Za poslední rok průmysl vzrostl o 5,4 procenta, ale veškerá „pozitivní dynamika“ se podle Rjabova vytvořila od října 2022 do května 2023, kdy průmysl vzrostl o 5,6 procenta.
Centrum pro makroekonomické analýzy a krátkodobé prognózy sděluje, že oživení průmyslové výroby se zastavilo. V srpnu proti červenci se úroveň produkce snížila o 0,9 procenta. Za leden až srpen jako celek byl celý růst průmyslu nižší než jedno procento a téměř výhradně na úkor prvního čtvrtletí letošního roku. „Důvodem je zpřísnění vývozních (a částečně i dovozních) omezení. Předchozí mírné uvolnění restrikcí zajistilo červencové zvýšení produkce v rafineriích ropy, metalurgii a chemickém průmyslu a výrobě dopravních prostředků. V srpnu se podle ekonomů růst ve všech těchto odvětvích buď zastavil, nebo násobně oslabil,“ píše Novaja Gazeta.
V září série negativních událostí pro ruský průmysl pokračovala. V polovině září vláda opět zvýšila klíčovou úrokovou sazbu – nyní na 13 procent ročně – a o týden později vyhlásila mimořádný zákaz veškerého vývozu ropných produktů, prý dočasný. Šéf ministerstva energetiky Nikolaj Šulginov však uvedl, že se nedá očekávat, že by byl zákaz vývozu benzinu a ropných produktů brzy zrušen.
Ropné rafinerie ale pravděpodobně nebudou zvyšovat produkci. Kromě rafinerií budou muset ostatní vývozci každý měsíc odvádět do rozpočtu přibližně 50 miliard rublů a to nejspíš nebude stimulovat růst výroby. K tomu všemu se podniky již nyní potýkají se zhoršenými podmínkami pro poskytování úvěrů.
Průzkumy centrální banky ukázaly, že v srpnu 2023 většina ruských podniků hovořila o skutečném snížení své výroby.