Ruský režim unáší ukrajinské děti. Naplňuje tak jednu z definic genocidy

Ilustrační foto (Profimedia)

Ilustrační foto | FOTO: Profimedia

Rusko si zcela nepokrytě přivlastňuje ukrajinské děti za účelem jejich poruštění, píše agentura Associated Press. Z okupovaných regionů byly odvezeny tisíce ukrajinských dětí: některé přišly o rodiče nebo náhradní pěstouny během ruského bombardování a byly nalezeny ve sklepech domů rozbořených měst, jiné pocházejí z dětských domovů na Donbase. Mnohé děti ale jen ztratily kontakt se svou biologickou či pěstounskou rodinou, anebo byly od příbuzných násilně odděleny.

Ruská strana tvrdí, že mnoho z těchto dětí nemá žádné rodiče nebo opatrovníky, eventuálně se s nimi úřady nedokážou spojit. Podle zjištění agentury AP ale úředníci deportují ukrajinské děti do Ruska nebo na ukrajinská území pod ruskou kontrolou bez jejich souhlasu. Lžou jim, že je jejich rodiče nechtějí, začleňují je do ruských rodin a udělují jim ruské občanství. Agentura AP uvádí, že její rozsáhlé pátrání sleduje i ty ukrajinské děti, které už v Rusku žijí a vyrůstají.

„K dnešnímu dni máme údaje o 8 709 dětech,“ říká Ukrajinka Darja Gerasymčuková, poradkyně prezidentského komisaře pro práva dětí. „Jsou to děti, které byly na základě informací jejich rodičů nebo známých a příbuzných uznány jako násilně deportované nebo vysídlené.“ Podle Darji Gerasymčukové jsou ukrajinské děti schválně umisťovány po celém Rusku, aby bylo co nejtěžší je najít. „Některé děti jsou umístěny ve zdravotnických zařízeních, některé v ústavech (dětských domovech). Často jsou posílány do odlehlých oblastí, co nejdále od Ukrajiny. Ruský režim se snaží vymazat jakoukoli příslušnost dětí k jejich rodné zemi.“

Genocida

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN přitom definuje jako závažná porušení práv dětí: nábor a využívání dětí v ozbrojených konfliktech; vraždy a zranění dětí; útoky na školy, nemocnice a chráněné osoby s nimi spojené; znásilnění a jiné formy pohlavního zneužívání dětí; únos dítěte; odepření přístupu k humanitární pomoci. Také výchova dětí zavlečených z válkou zasažené země v jiném státě nebo kultuře splňuje kritéria genocidy, tedy pokusu o vymazání identity celého národa.

Takovou politiku dnes mnozí spojují s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. „Nejde o nic, co by se odehrávalo bez rozmýšlení…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články