Ruský šachista Garri Kasparov vynadal Radě Evropy za ústupek Putinovi

Garri Kasparov na Foru 2000 (Forum 2000)

Garri Kasparov na Foru 2000 | FOTO: Forum 2000

V Exilu žijící ruský šachista a představitel opozice Garri Kasparov se na sociální síti nezvykle ostře obul do Rady Evropy za to, že bez dalšího obnovila hlasovací práva Rusku.

„Za ruskou společnost nucenou žít mimo svou zemi vám říkám, jděte do hajzlu. Ústupky  diktátorovi a odměňování agrese věci jen zhorší, vždy tomu tak bylo,“ tweetoval slavný šachista.

Twitter Garry Kasparova

Kasparov tím reagoval na tweet německého ministerstva zahraničí, který takřka „vítězoslavně“ oznamoval, že „Rusko je součástí Rady Evropy – se všemi právy a povinnostmi s tím spojenými. Ministr zahraničí Heiko Maas vítá kompromis, díky němuž Rusko zůstává v Radě Evropy. Toto je dobrá zpráva pro ruskou společnost,“ oznamovala německá diplomacie.

Kasparov ovšem poukázal na jiné souvislosti¨: „Francie, Německo, dávný sen o Evropě a světě řízeném zákonem namísto silou zbraní, se rozplynul. 198 Nizozemců zabitých Ruskem v letadle linky MH17, přitom 8 z 10 nizozemských delegátů je po Putinově boku. Potupa.

Je to kapitulace horší než ta Mnichovská z roku 1938, protože (evropské země, resp. jejich delegáti) nečelí žádné nacistické válečné mašinerii. Hrbí se před Gazpromem, tají svá jména a zakrývají si obličeje.“

„Stačí to k tomu, abych přehodnotil svůj postoj k brexitu. Spojená Evropa byla vytvořena za tím účelem, aby prostřednictvím svých institucí šířila své hodnoty zákona a lidských práv. Instituce oproštěné o hodnoty se stávají nástroji korupce a útlaku.“

„Evropští byrokraté, kteří prohlašují, že „chtějí udržet Putina u jednacího stolu,“ se na to měli napřed zeptat lidí v Aleppu, pokud tam tedy vůbec ještě zbyl někdo naživu,“ naložil Kasparov západním úředníkům.

archiv

Protiruský blok v Radě Evropy (žlutá) vznáší otázku po smýšlení tradičních demokracií o ruské hrozbě

V reakci na ono rozhodnutí Ukrajina zruší svou účast v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE). Ukrajinská delegace se bude napříště účastnit pouze těch jednání, na nichž se bude hlasovat o sankcích proti Rusku.

fb Jevhen Perebyinis

Tuto kresbu ukrajinského karikaturisty sdílel ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyinis

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na znovuudělení hlasovacího práva Rusku uvedl, že tohoto kroku lituje. „Škoda, že nás naši evropští partneři neposlechli a rozhodli se jednat jinak,“ napsal prezident na svém facebooku s tím, že záležitost předem diskutoval s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Delegáti těchto dvou zemí však až na výjimky navrácení hlasovacích práv Rusku podpořili.

Pro obnovení hlasovacích práv se vyslovilo 118 členů shromáždění, 62 bylo proti a deset se hlasování zdrželo. Pro vrácení hlasovacích práv Rusku se vyslovili dva ze čtyř českých zástupců ve shromáždění – Pavel Staněk a Jaroslav Kytýr (oba ANO). Proti návrhu naopak hlasoval František Kopřiva (Piráti), Miroslav Nenutil (ČSSD) se hlasování zdržel.

Ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyinis komentoval situaci takto: „Štrasburská zrada je dokončená. Rusové se vrací do PACE bez splnění jakýchkoliv podmínek. Tímto Rada Evropy úplně ztrácí důvěryhodnost. Prodává hodnoty za ruské peníze, zrazuje ukrajinské oběti ruské agrese. Ukrajinští poslanci u Parlamentního shromaždění RE, aspoň zatím, nemají co dělat. A už vůbec Rada Evropy nemá teď právo učit nás demokracii.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]