Ruský soud zakázal Googlu zobrazovat ve vyhledávání výraz „chytré hlasování“

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0)

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0

Moskevský arbitrážní soud zakázal společnostem Google a Yandex zobrazovat ve výsledcích vyhledávání frázi „chytré hlasování“. Jedná se o předběžné opatření v tvrzení stavropolské společnosti Vulintreid, která prodává ovčí vlnu. Mediazona upozornila na rozhodnutí soudu ze 3. září. Výraz původně zavedl ruský opoziční politik Alexej Navalnyj jako označení strategie, jak porazit putinovskou stranu Jednotné Rusko.

Jak píše Novaja Gazeta, dokumenty uvádějí, že společnostem Google a Yandex je zakázáno „používat výraz ‚chytré hlasování‘ (Умное голосование) ve výsledcích vyhledávání jako jedno z klíčových slov ve výsledcích vyhledávání ve vyhledávači, který vlastní.“ Společnosti se mohou proti zákazu odvolat do jednoho měsíce ode dne jeho přijetí.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Stoupenec Alexeje Navalného Ivan Ždanov označil toto rozhodnutí za nezákonné: „ ‚Chytré hlasování‘ není komerční zboží, (tento výraz) používáme několik let, což naznačuje zneužití práva ze strany žalobce.“

První slyšení ohledně žalob společnosti Vulintreid proti společnostem Google a Yandex byla naplánována na listopad.

V červnu Rospatent na žádost Vulintreid zaregistroval ochrannou známku Chytré hlasování. Logo, o jehož registraci požádala společnost zabývající se sběrem, zpracováním a prodejem ovčí vlny, je totožné s názvem projektu politika Alexeje Navalného.

Rospatent schválil žádost společnosti Vulintreid za méně než měsíc od data podání. Webové stránky úřadu zároveň uvádějí, že služba zrychleného postupu při posuzování přihlášek ochranných známek může zkrátit dobu pro rozhodnutí na dva měsíce.

Roskomnadzor již dříve rozeslal dopisy, v nichž požadoval, aby Apple a Google odstranily Navalného aplikaci, prostřednictvím které se lze zaregistrovat do chytrého hlasování, protože „slouží k pokračování aktivit extrémistické organizace“. Ministerstvo uvedlo, že odmítnutí Google a Apple bude považováno za zasahování do ruských voleb.

Na stránkách votesmart.appspot.com se píše: „Moc v zemi uchopila jedna strana – ‚Jednotné Rusko‘. Abychom ji porazili, musíme sjednotit protestní hlasy: všichni společně hlasovat pro nejsilnějšího odpůrce Jednotného Ruska v každém okrese. Zaregistrujte se, abyste zjistili svého kandidáta, a v roce 2021 společně vyženeme podvodníky a zloděje ze Státní dumy!“

Projekt chytrého hlasování se objevil v roce 2018 v předvečer voleb gubernátora Sankt Petěrburgu a do moskevské městské dumy. Hlavním cílem projektu je posílit hlasy těch, kteří jsou proti straně Jednotné Rusko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]