Ruský Sputnik položil první vládu, tohle se v Babišově Česku nikdy nestane

Slovenský předseda vlády Igor Matovič a český premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Slovenský předseda vlády Igor Matovič a český premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Slováci mají novou vládu, jmenovala ji slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Na pozici premiéra nastoupil křesťanský aktivista a bývalý manažér obchodu s luxusní slovenskou vodkou Eduard Heger, jeho pozici ministra financí na výměnu zaujal expremiér Igor Matovič.

Právě Matovič bude nadále řídit nejsilnější vládní hnutí OĽANO, které po měsíčním (ne)zemětřesení ve vládní koalici zůstává ve stejné čtyřkoalici se stejnými stranami (liberální SaS, populistická Sme rodina a centristická Za ľudí). Po sérii demisí ve vládě Igora Matoviče a absolutní ztrátě důvěry mezi koaličními lídry a veřejností (Matoviče a jeho vládu odmítalo než 80 procent lidí) tu máme kvazi nový začátek v téměř stejném složení.

FORUM 24 (archiv)

Nový měl být jenom ministr práce, tohoto úředníka ještě z éry Vladimíra Mečiara však odmítla Čaputová a tohle místo zůstává zatím neobsazené, skutečně novým ministrem zdravotnictví se stal šéf vojenské nemocnice v Ružomberku Vladimír Lengvarský (jakýsi „slovenský“ Roman Prymula), jenž má být garantem disciplíny a konzistence v zavádění protipandemických opatření.

Výměna vládního kabinetu se stala trpkou pointou působení Igora Matoviče, jenž nastartoval vládní krizi bleskovým nákupem – evropskými institucemi neschválené – ruské vakcíny. Korunu tomu všemu nasadil na košickém letišti, kde okázale vítal s ministrem zdravotnictví Markem Krajčím krabice s vakcínou a v očích ruské propagandy se stal tolik očekávaným „užitečným idiotem“ v prostoru Evropské unie.

Matovič tím naštval v nejhorší moment své koaliční partnery (zejména Za ľudí a SaS), a když sveřepě držel ve funkci slabého a manažersky neschopného ministra zdravotnictví Krajčího, volání po změně se obrátilo vůči němu a jeho autokratickým, lstivým a mstivým praktikám. Poslední ránu z milosti dostal od svých nejbližších spojenců (část OĽANO a lídr Sme rodina Boris Kollár), kteří odmítli Matovičovu verzi české menšinové vlády, která by stála a padala na milosti parlamentních ultrakonzervativců a extremistů, bez „zrádců ze stran Za ľudí a SaS“.

Dnes má tedy Slovensko premiéra Eda Hegera (tak mu totiž familiárně všichni říkají), který se stal Matovičovým nechtěným protikladem hned v prvním rozhovoru pro slovenský Denník N, když řekl, že v Americe se naučil, že jiný názor ještě hned neznamená nepřátelství. Uvidíme, protože jiné názory si úplně jinak vysvětluje a vždy bude vysvětlovat jeho nový vládní podřízený, ale stále dlouholetý stranický šéf Igor Matovič. Až doteď ho Heger téměř bezvýhradně respektoval a svým neskonalým obdivem k Matovičovi se vůbec, ale vůbec nikdy netajil. Na začátku však bude úplně stačit, když bude nový premiér moderátorem politického klidu a společenského smíru, co je asi tak jediné, na čem se dnes dokážou shodnout téměř všichni Slováci.

Sečteno, podtrženo. Slováci dnes mají novou vládu, protože despotický a ješitný premiér ztratil poslední zábrany a aby spasil Slováky před covidem úplně sám, zajistil jim v režimu přísného utajení ruskou necertifikovanou vakcínu, kterou ještě doma okázale vítal před kamerami nezištné a dobrotivé ruské propagandy.

Slováci dnes mají novou vládu, protože tomuto neřízenému procesu rozpadu osobnosti utnuli tipec dvě menší vládní strany s prezidentkou, i když ten jistý premiér dokázal dodržet po volbách slovo a uvolnil ruce policii, která dnes vyšetřuje desítky největších oligarchů, nebo bývalé špičky justice, policie a prokuratury (státní zástupci v Česku). Slováci dnes mají novou vládu, protože chladný Matovičův kalkul menšinové vlády s ultrakonzervativci a extremisty narazil na vlastní hnutí a protože většina jeho kritiků z jiných stran skutečně držela basu a radši odešli z funkcí, než by se dál nechali ponižovat a urážet.

Pro čtenáře našeho deníku FORUM 24 je úplně zbytečné dosazovat do tohoto komentáře české reálie a postavy, o Zemanovi, Babišovi nebo Hamáčkovi bylo i tak napsáno mnohem víc, než si budoucí historie zaslouží. Ještě pár hodin nazpátek to měli Češi a Slováci v něčem stejné. Teď už to neplatí… Slováci mají totiž novou vládu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]