Ruský Sputnik si také povšiml Babišových problémů s evropským auditem

ČTK

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Web Sputnik, věrný hlas ruské propagandy u nás, pochopitelně také zaregistroval dění kolem Andreje Babiše. Dal tomu samozřejmě nenápadně vlastní vyznění.

Dalo by se říci, že Sputnik (5. 12.) jen cituje. Otázka je, koho. Nejdříve z Twitteru redaktora Deníku N Jana Moláčka: „Celý audit je mezikontinentální balistická střela, ale tahle jeho pasáž je jaderná hlavice. Pokud se Andreji Babišovi sesype konstrukce se svěřenskými fondy – a argumentace auditorů, viz článek, je velice precizní – pak se mu sesype vše.“ Tou pasáží je věta: „Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert.“

Ve zmíněném článku Moláček také píše: „Převedení Agrofertu do dvou svěřenských fondů je hlavním argumentem, proč premiér Andrej Babiš o koncernu mluví jako o své bývalé firmě. České úřady řadu námitek proti předběžným závěrům auditu založily právě na tvrzení, že Andrej Babiš svěřenské fondy – a přes ně Agrofert – neovládá. Auditoři ale tyto námitky neuznali. Podle jejich konečných závěrů mohlo dokonce založení obou fondů odporovat českému občanskému zákoníku, a být tak neplatné.“

A pak dostal slovo František Matějka, předseda Strany nezávislosti České republiky. Ten se vyslovil: „Tolik práce založené na ‚pokud‘? Mezikontinentální jadernou hlavici buď máte, nebo nemáte. Obávám se, že do doby pravomocného rozhodnutí soudů máte v ruce prak z větve. Jedinou mezikontinentální balistickou střelou na Babiše jsou volby a zájem voličů ho sesadit. Jinak se nehne.“

Tak nejdřív čtenáře napadne, že je legrační, že strana pana Matějky zatím v žádných volbách neuspěla. Ve volbách do Sněmovny dostala strana 0,08 procenta hlasů a ve volbách do Evropského parlamentu 0,4 procenta. Ale budiž, vyslovovat se mohou i lidé, kteří nemají žádnou stranu. Tady je ovšem zábavná už ta argumentace. Jan Moláček totiž ani nemusel psát „pokud se sesype“, protože Babišovy konstrukce už se sesypaly. O čem můžeme spekulovat, je jen to, jaký to bude mít v zemi, kde desítky procent lidí nemají velkou politickou gramotnost, dopad.

Hlavně jde ale o to, jakým způsobem Sputnik pracuje. Formálně je to jen zpravodajský článek, kde se cituje. Je tam ale dost disproporce. Matějka, o kterém většina lidí zřejmě nikdy neslyšela, dostal svůj prostor. Tím pádem také jeho strana, která bojuje v potu tváře proti našemu členství v Evropské unii. To se jistě ve Sputniku líbí, protože tam rozklad milují, pokud se tedy netýká Ruska. Většina lidí čte jen titulky, takže základní sdělení už dostali: „Redaktor Deníku N označil audit EK za jadernou střelu na Babiše, ale Matějka ho uzemnil. Máte v ruce prak z větve, tvrdí“.

Matějka nikoho neuzemnil. Ten může při svých možnostech uzemňovat tak leda elektrické přístroje. Zřejmě nesnese pocit, že by u nás mohla mít Evropská unie nějaké slovo.

Volby samozřejmě při odstavení Babiše a jeho vlivu budou klíčové. Jen je třeba nějak přerušit ten bludný kruh, že se Babiš drží u moci díky svým penězům, v čemž mu konflikt zájmů pomáhá.  Dokud bude pomocí svých médií a finančních prostředků moci ovlivňovat davy voličů, je demokratická soutěž pokřivená.

Jinak je ale hezké, že Sputnik se drží plurality názorů. Ještě by to chtělo zjistit názor na věc od Pata a Mata.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner