Ruský šváb miláčkem průzkumů. Voličům navzdory

ČTK

Zeman znovu? | FOTO: ČTK

V republice straší. Už i o Vánocích. Živý mrtvý z Hradu tu děsí stejně, jako obskurní sraz evropských bijců imigrace, které hostil (sic!) vrchní český imigrant. Z Japonska. Notně straší i ve Strakově akademii. Vládní koalice dua Babiš – Zeman totiž vrací do hry zombie politiky.  Na úřad vlády pak za šéfa znovu Augustina ze záhrobí Velebovy SPO a na spravedlnost coby ministerského náměstka pučistu Tejce.  Strašit  v Lánech mu nestačilo, teď z něj má být rarach zrady ve službách  ANO.  Straší tu i kdekdo z vlády bez důvěry. Korpulentní tety, které mají za ministerský program hlavně servilitu k premiéru Babišovi a navrch střety zájmů i ministr vnitra s historií v totalitním pluku Veřejné bezpečnosti.  Pamětníci vědí,  policejní kádry z pražských Hrdlořez  je totiž mlátily  na Národní třídě i jinde. Také v parlamentu řádí přízraky. Obušku z pytle ven tam není od včerejška pohádka, ale po dvaceti osmi letech samet naruby.  Esenbácká  „mlátička“ Ondráček chce totiž dohlížet na kontrolory policie.  A jeho KSČM k tomu vzkazuje lidu: nebuďte  tak cimprlich!  Straší se teď zkrátka všude. A exorcista nikde, když zrovna nestříhá slavnostní pásky v ZOO a neřeční o politice, dělá v kardinálském purpuru stafáž světské moci.  Cítí se v ní jako v baldachýnech a na ovečky nemá čas.

Pokoj před  Vánoci  si ale nedají ani průzkumníci politiky, strašení čísly jim totiž zvedá renomé.  A  obrat. I média lační po senzacích a agentury pro výzkum veřejného mínění jim dodávají zdání pravdy. Čím blíže k prezidentským volbám, tím víc se s nimi ohání úderné titulky a žongluje v televizích. Od Moravce po Soukupa. Že je tu ale názor pár tisícovek nebo rovnou stovek  dotázaných na ulicích vydáván skrz metody statistiky rovnou za hlas celé společnosti, je už čirá hrůza.  Košatost lidských úvah, rozmanitost vjemů politiky a souhry okolností  přitom nikde, čísla jsou pro ně víc než selský rozum. Vítězí Zeman, Drahoš ztrácí dech, tvrdí nám místní agentury klidně v pondělí. Už v pátek to ale vidí skoro fifty fifty. Topolánek je jejich hvězdou volby zase v úterý, ale ve čtvrtek  podle nich padá k zemi.  A teď, Horáku, raď!  Hilšer podle nich  nemá v jednom týdnu už ani kam klesat, ve druhém přitom roste před očima. Horáček i Fischer se můžou chystat na Hrad třeba hned příští středu, ale nakonec prý skončí v Jelením příkopu. A nad tím vším je prý kingem Zeman, buší do nás agentury. Ruský šváb na Hradě místo akademika nebo expremiéra, který předsedal i Radě Evropské unie,  je jejich mantra od rána do večera.

Buď nás mají za adepty na kazajku, nebo s námi hrají křivé šachy o budoucnost země a truchlohru o trůny. Pravda bude nejspíš obojí.  Konkrétní preference totiž mohou být odrazem zůstatku na agenturních účtech:  kdo platí, ten poroučí!  Odkud berou jistotu, že má  náskok právě Zeman, když se ptají jen pidizlomku populace, se nedozvíme. Je to přece jejich know – how  a mají na to tabulky! Do kuchyně jim taky nevidíme; co uvaří, ale máme spolknout bez výhrad.  Kam vůbec chodí na svá čísla  agenturní zvědi v terénu  je pak taky tabu. Sbírat data k prezidentské volbě u slev na jogurty nebo ausgerechnet v regionech, kde se žije radši z podpory než z jakékoliv práce, popřípadě u ruské ambasády, přitom nebude to samé, jako se ptát v kampusech vysokých  škol a na náměstích velkoměst včetně metropole. Ani jejich kombinace nezaručuje pravý obraz reality,  tisíc názorů na příští hlavu státu není osm miliónů voličů.  Strašení Zemanem přesto plní  účel, agentury jím  šíří marnost celé volby a Zemanovi odpůrci už lámou hůl nad svými kandidáty. Všichni ostatní se mají  přizpůsobit. Na Hradě by sice radši charakter a dobré zdraví, ale věří „vědě“ agentur. Podle nich  má přednost vazal Putina. Vítězům se neodmlouvá, a basta.

Ti, kteří mají Zemana za geroje a oprašují azbuku, jsou teď za tahouny předvolebních průzkumů.  Spolu se sázkaři, kteří na něj vsadili už přes padesát milionů. Toužit po tučné výhře a nepodporovat svého koně by byl totiž hotový protimluv. O republiku tu jde oběma až v druhé řadě, v té první jde o peníze. Nechat se zastrašit průzkumy by proto bylo ryzí srabáctví. Stačí si vzpomenout na parlamentní volby. Že bude místopředsedou české sněmovny uřvaný nácek a premiérem chlápek obviněný z podvodu s kdovíjakou minulostí,  by byl nedávno jen mizerný vtip. Dneska ale drtí zemi spolu s komunisty a do party potřebují právě Zemana. Za přízeň  u voleb jim totiž podepíše všechno, co jim uvidí na očích. Vládu bez důvěry na věčné časy nebo státní televizi podřízenou vládě místo veřejnoprávní a příště třeba vystoupení z Evropské unie a pak z NATO. S hlavou státu, která možná není superstar průzkumů, ale neprodává svoji vlast Kremlu, by se to nestalo. Strašit  Zemanem  je  sice majstrštyk agentur, ale jinde se o Vánocích naděluje. Stačí jen drobnost bez obalu:  rozum v hrsti při volbě příštího prezidenta republiky. Ten vlastní, ne agentur.  Bez procent a volebních kalkulaček.  Ruským švábům na Pražském hradě i  těm v podhradí navzdory.

Autor je komentátorem webu Info.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner