Ruský vládní list se ostře pustil do Babiše. Okradl české občany, píše

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Nemilého překvapení se dočkal Andrej Babiš ze strany svých tradičních podporovatelů, mediálních platforem Kremlu. Úřední list ruské vlády Rossijskaja gazeta se rozepsal o loňských masivních demonstracích v Praze i těch po celém Česku a připomněl, že Babiš připravil občany o desítky milionů eur. Doslova napsal, že zmíněné peníze ukradl.  

Zmíněný článek předmětného kremelského listu (Rossijskou gazetu stoprocentně vlastní ruský stát) se podrobně vrací k masovým demonstracím na pražském Václavském náměstí, na Letenské pláni i k celorepublikovým protestům proti českému premiérovi z roku 2019. Pod mezititulkem „I Babiše vyzývali k odchodu, a neodešel“ Rossijskaja gazeta vyčísluje statisícové účasti na českých protestech a líčí motivy transparentů včetně toho s pruhovaným Babišem za mřížemi, což i náležitě dovysvětluje. „Babiš ukradl svým občanům desítky milionů eur,“ píše doslova.

RG: Babiše také tlačili k odchodu, ale on neodešel. (repro RG)

Jeden v Rusku publikovaný článek českého dotačního magnáta nijak neohrožuje. Jeho funkce je zjevně jiná. S největší pravděpodobností jde o zdvižený prst, jímž Kreml dává Babišovi najevo, že ruské mediální platformy, které dosud Andreje Babiše buď výslovně podporovaly, či se o něm vyjadřovaly jen zdrženlivě, mohou kdykoli otočit. Pokud by tak po vzoru Rossijské gazety učinily i českojazyčné prokremelské dezinformační platformy typu Sputnik, Parlamentní listy a další, k nimž by se přidaly i řetězové maily, Babišovy volební preference by notně utrpěly.

Kreml tak tradičně lavírujícímu Babišovi výmluvně ukázal limity jeho politického působení. Politik, který oslabuje vlastní mandát masivním střetem zájmů a z tohoto svého selhání odmítl vyvodit politické důsledky, pakliže ho k tomu občané vybídli na třísettisícové demonstraci, vytvořil nebezpečnou paralelu. Ta se nyní dobře hodí Kremlu k zatracení výzvy českého premiéra stran demokratizačního pohybu v Bělorusku. „Dnes se zloděj Babiš, který byl naprosto lhostejný k názoru lidí na shromážděních, zavázal učit ostatní, jak žít,“ manipuluje ruský web Babišovým nepochybně chvályhodným, leč sotva účinným prohlášením na podporu běloruských občanů.

I v tom jsou totiž Babišův střet zájmů a jeho neúcta k demokratickým institucím zhoubné. Česká republika kvůli nim zdaleka netratí jen na penězích, ale přichází i o schopnost se byť jen slovem svého čelního představitele zasadit o právní stát kdekoli v zahraničí.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Úryvek z článku z Rossijskoj gazety o Babišovi:

„Babiš ukradl svým občanům desítky milionů eur. Demonstranti nesli plakáty, na nichž byl premiér zobrazen ve vězeňské uniformě za mřížemi. Ale šéf vlády a jeho příznivci argumentovali: organizátoři manipulují s protestujícími, „houpají lodí“ a obecně „kazí veřejné klima“.

Proč psát o těchto událostech v České republice tak podrobně? Ano, protože dnes se zloděj Babiš, který byl naprosto lhostejný k názoru lidí na shromážděních, zavázal učit ostatní, jak mají žít. „Evropská unie by měla inspirovat Bělorusko, aby se nebáli udělat sametovou revoluci z roku 1989,“ napsal Babiš na Twitteru.“


Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]