Ruský vlivový agent u nás podle BIS působí na politiky a novináře. To už tušíme dlouho

Vláda podle informací ČTK jmenovala 9. února 2022 s účinností od 15. února 2022 Michala Koudelku (na snímku z 19. července 2019) ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS). Koudelka vedl kontrarozvědku od poloviny loňského srpna v roli pověřeného ředitele poté, co mu vypršel pětiletý mandát v čele tajné služby. (ČTK)

FOTO: ČTK

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2021 ukazuje, že Rusko a Čína mají stále zájem u nás pomocí vlivových agentů zasahovat do života státu. Potěšitelné je, že když vyšlo najevo, jak se u nás ruští agenti s falešnými pasy motali kolem muničního skladu ve Vrběticích, kde pak došlo ke dvěma explozím, byla do Ruska zpět poslána řada lidí z ruské ambasády. BIS konstatuje, že to práci ruských tajných služeb zkomplikovalo. V Moskvě se ale nevzdávají a pokračují v činnosti.

Zajímavá – i když obecná – je tato pasáž: „Udržovat kontakty s proruskými aktivisty se nicméně dařilo jednomu z vlivových agentů působících ve prospěch orgánů státní moci, který má navíc vazby i mezi novináři a zprostředkované kontakty s některými politiky. Tyto vazby využíval k nastolování proruské politické agendy, koordinaci veřejných vystoupení kontaktovaných politiků a k medializaci narativů, jež jsou v souladu se zahraničně-politickými zájmy RF.“

Tato vlivová skupina, ke které agent patřil, „disponovala dostatkem finančních prostředků k tomu, aby udržovala, nebo dokonce rozšiřovala okruh proruských novinářů a aktivistů, kteří by kromě výroby alternativního mediálního obsahu pořádali veřejné akce využitelné ve prospěch ruské propagandy“. Zapojeným osobám byly propláceny náklady na přípravu materiálů a někdy se jim zajišťovaly výjezdy do zahraničí, „kde byla jejich činnost dále koordinována a kontrolována“.

V podstatě to není nic překvapivého. Co jiného by také měly ruské tajné služby u nás dělat než provozovat rejdy tohoto druhu.

Kdo tím vlivovým agentem byl (či je), se tam neříká. Kdybychom se to pokoušeli odhadnout, muselo by nás napadnout, že pokud je to Čech, je tu hned několik kandidátů jak v takzvaných alternativních médiích, tak i mezi politiky.

Může to být někdo z těch lidí, co bývá hostem na ruské ambasádě, a ony „zapojené osoby“ dnes vyzývají k diplomatickým jednáním o míru s Ruskem, vykládají o neúčinnosti západních sankcí, chtějí údajně zkrátit válku tak, že se Ukrajině nebudou posílat zbraně, bude jim vadit podpora ukrajinským uprchlíkům, budou předvídat ekonomický kolaps Česka a celé Evropské unie. V jejich slovníku se to bude hemžit banderovci, nedodržením…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články