Ruský voják se přiznal k zabití civilisty. Jsem vinen, řekl u soudu

Ruská armáda na Ukrajině (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Ruská armáda na Ukrajině | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

V Kyjevě ve středu pokračoval soud s ruským vojákem Vadimem Šišmarinem, který je obviněn ze zabití neozbrojeného civilisty. Teprve 21letý voják z elitní 4. gardové Kantemirovské divize u soudu přiznal, že se cítí být vinen. Hrozí mu doživotní vězení.

Šišmarin u soudu uvedl, že k zastřelení neozbrojeného civilisty dostal rozkaz. Kolona, ve které voják jel, se ocitla pod palbou obránců. Společně s dalšími vojáky stříleli na osobní auto, ve kterém následně pronásledovali Ukrajince.

V rámci pronásledování dojeli do vsi Čupachivka v Sumské oblasti, kde uviděli neozbrojeného civilistu, který údajně vedl kolo a telefonoval. Jednotka se obávala, že by mohl o její pozici informovat ukrajinskou armádu. Obviněnému tak jeden z vojáků nařídil, aby civilistu zabil.

Policisté pohřbívají oběti ruské agrese na Ukrajině (ČTK/ABACA/Yaghobzadeh Alfred/ABACA)

Šišmarin měl na civilistu několikrát vystřelit z kalašnikova. Civilistu zasáhl do hlavy. Dvaašedesátiletý muž zranění na místě podlehl. Podle ukrajinské prokuratury byl zastřelen jen kousek od svého domu.

Obviněný voják z elitní 4. gardové Kantemirovské divize, která je posádkou v Moskevské oblasti, podle dostupných informací pochází z ruského města Irkutsk. Jednotka na Ukrajině útočila na město Sumy. Ruskému vojákovi nyní hrozí 10 až 15 let vězení, nebo doživotí. Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Šišmarin svou vinu přiznal.

Podle agentury Reuters má probíhající soud pro Ukrajinu symbolický význam. Kyjev viní Rusko z brutálního chování vůči civilistům. Údajně Ukrajinci identifikovali přes 10 tisíc válečných zločinů. Rusko vinu popírá a trvá na tom, že armáda necílí na civilisty. Soud s Vadimem Šišmarinem je prvním soudem s ruským vojákem na Ukrajině od začátku invaze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com