Ruský voják vysvětluje na videu vesničanům výbuch rakety a radioaktivitu

(repro video: Meduza.io)

Dne 17. srpna zveřejnil web Newsader videozáznam rozhovoru mezi nejmenovaným ruským vojákem a obyvateli vesnice Něnoksa, kde došlo k výbuchu nového typu rakety. Exploze měla za následek zamoření radioaktivitou.

Web Newsader vojáka neidentifikuje a neuvádí ani jeho hodnost. Není ani zřejmé, kdy bylo video natočeno. Nezávislí analytici nicméně potvrdili Mike Eckelovi ze stanice Svobodná Evropa/ Svoboda (RFE / RL), že záběry se zdají být autentické, a „shodují se s dalšími důkazy, které se objevily od výbuchu“.

Server Meduza.io stručně shrnuje to, co voják řekl lidem ve vesnici:

„Každý se snaží porovnávat Něnoksu s Černobylem. Byl jsem v Černobylu v roce 1986. To byla nesmírně silná exploze. Tam lidé zmizeli a rozpadli se na molekuly. 8. srpna vyšli lidé na ponton, pod kterým všechno vybuchlo. Ponton se převrátil a lidé byli smrtelně zraněni předměty, které na něm byly. Byli to pracovníci Rosatomu a byli převezeni do speciální nemocnice Rosatomu.

Kdo ti řekl, že testy proběhly jen 8. srpna? Byly tam už dlouho předtím.

Nebyl tu zaznamenán žádný z účinků jaderné zbraně. Testovali zde jeden z raketových motorů. Ten je poháněn jadernými izotopy. Došlo k nouzové situaci a výbuchu. Byl to ale výbuch směsi, ne jaderná exploze. V důsledku toho se radioaktivní prvky rozptýlily na strukturách pontonu a lidé, kteří tam byli, byli vystaveni kontaminaci radioaktivitou. Tito lidé byli poté převezeni do Něnoksy. Měli tyto prvky na svých oděvech a ty zde byly vyčištěny.

Předměty z pontonů, z nichž jeden vybuchl, se omývají na moři. Vím o jedné osobě, která již plánovala, že toto místo navštíví. To by bylo nerozumné, protože byste se vystavovali stejným problémům, kterých se teď obáváte. Stejná rizika by existovala, kdyby někdo šplhal na pontony nebo si domů vzal předměty ležící na pláži, které se na první pohled zdají být bezpečné. Proto je pobřeží střeženo. Shromáždil jsem vás všechny tady, abyste neměli žádné problémy.“

Nakolik sdělení obyvatele vesnice uklidnilo, není známo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]