Ruským vojákům zakázali používat chytré telefony. Bez šance, odhadují pozorovatelé

Ruští vojáci na Ukrajině (Vkontakte, Bellingcat)

Ruští vojáci na Ukrajině | FOTO: Vkontakte, Bellingcat

Státní duma RF schválila z podání Ministerstva obrany Ruské federace další zákon, který zakáže vojákům požívat v pracovní době tzv. chytré telefony a sociální sítě. Podle názoru dobrovolníků z projektu InformNapalm informujícím o dění na Ukrajině ale podobný zákon nic nezmění. Vojáci podobné výzvy ke zdrženlivosti ve zveřejňování fotek na sociálních sítích už v minulosti opakovaně oslyšeli. Za necelých 5 let trvání ruské agrese proti Ukrajině na Donbasu a Krymu tak dobrovolníci mapující konflikt na Ukrajině nasbírali rozsáhlé soubory dat s důkazy proti ruským vojákům z povolání. Příspěvky se pak staly součástí soudních spisů.

Vkontakte, koláž Bellingcat

Identitu k příslušníků 61. dělostřelecké brigády ruského námořnictva na skupinovém fotu dohledali investigativci ze skupiny Bellingcat.

Kreml se pokouší zakázat sociální sítě u armády již od roku 2016, zatím ale neuspěl a ruští vojáci se stále dostávají do hledáčku dobrovolníků. Tým sdružený kolem projektu InformNapalm tak uveřejnil již na 1900 vlastních vyšetřování prozrazujících jména a další osobní údaje více než 2500 ruských vojáků, kteří byli služebně vysláni do války proti Ukrajině. Jejich příspěvky jsou  přeložené do desítek cizích jazyků a šíří se na internetu.
Odhodlání Státní dumy RF berou s notnou rezervou i další experti, podle nichž je tento boj proti informačnímu pokroku marný. Alespoň to zaznívá v příspěvku na kanálu RTVI.
„Organizační složky Ministerstva obrany RF a FSB RF soustavně prohlížejí náš web,“ uvádí zdroj z Inform Napalm s tím, že ruské návštěvníky vysledovali ze statistiky přístupů. Podle dobrovolníků předložení předmětného zákona souvisí s efektivitou činnosti investigativních skupin.
Více důkazů k zachycené ruské vojenské technice a vojácích z povolání na okupovaném Donbasu lze nalézt v databázi OSINT z vyšetřování komunity InformNapalm, případně na stránce skupiny Bellingcat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]