Sotva premiér Babiš vytáhl paty za hranice, je kolem vedení ANO nebývale rušno. Vyšlo najevo ostudné chování Radka Vondráčka, který zaměnil jednací sál poslanecké sněmovny za bar. Poté zasáhla rozsáhlá policejní razie i Babišovu pravou ruku Jaroslava Faltýnka.
[ctete postid=“238198″ title=“Otazníky kolem šetření daňových úniků farmy Čapí hnízdo. Proč případ nevede Nevtípil?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/01/Čapí-hnízdo-385×230.jpeg“ excerpt=“Policie nedávno zahájila prověřování, zda se společnost Farma Čapí hnízdo nedopustila “ permalink=“http://forum24.cz/otazniky-kolem-setreni-danovych-uniku-farmy-capi-hnizdo-proc-pripad-nevede-nevtipil/“]238198[/ctete]
Mediálně pompézně pojatou cestu Andreje Babiše do Spojených států, ačkoli není jediným premiérem České republiky, který v posledních letech navštívil Bílý dům, doma provázejí turbulentní události. Je paradoxní, že se tyto skandály dotýkají vysoce postavených politiků Babišova hnutí, které vzniklo na protest proti establishmentu a „matrixu“ tradičních stran. Znovu se názorně projevuje, jak vypadá skutečná tvář politiků „nové generace“, která má nahradit tu „starou“, zkompromitovanou.
Hrdě se k tomu hlásím
Nejprve portál Seznam zveřejnil fotografie z bujarého večírku, který se odehrál v říjnu 2017 v pozdních nočních hodinách v dolní komoře parlamentu. Alkoholem posílený Radek Vondráček, současný předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ANO, který v hierarchii hnutí šplhá stále výš, na nich s kolegou Miloslavem Janulíkem rozjařeně hrají na kytaru na předsednickém pultu hlavního jednacího sálu.
Nejde jen projev nebývale nízké kultury a neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, jehož mobiliář je na seznamu UNESCO. Pobouření nejen z řad opozice, která vyzvala Vondráčka k rezignaci, vyvolaly i Vondráčkovy arogantní reakce. V mejdanu neviděl žádný problém.
„Já se k tomu dokonce hrdě hlásím,“ smál se Vondráček, když spatřil fotografie. „Já myslím, že to tomu sálu jen prospělo. V Lucerně si zahraje kdekdo a tady zase si tolik lidí možnost zahrát nemá,“ dodal. Podle něj šlo o „uzavřenou akci“ a jen prý chtěl tento prostor zlidštit. „Já doufám, že si ještě ve sněmovně zazpívám,“ svěřil se. Tento sen se mu nesplní.
Z buranství přednost
Šéf ANO mu vzkázal zpoza oceánu, aby se za tuto „klukovinu“ omluvil. Vondráček teprve poté „pochopil“, že velmi přestřelil, a připojil omluvu. Jenže šlo o vynucený krok, který by samotného předsedu poslanecké sněmovny nenapadl, neboť v první chvíli se snažil ze svého buranského chování učinit přednost.
Je obtížné pochopit myšlenkové pochody jednoho ze čtyř nejvýše postavených ústavních činitelů, kterému nepřijde ani trochu nemístné, že se v hlavním jednacím sále historické budovy parlamentu pořádají noční „uzavřené večírky“.
Radek Vondráček připomíná komunistické papaláše, kteří měli pocit, že si mohou kvůli své nepostižitelnosti dovolit úplně vše. Přesto je jisté, že premiér Babiš i přes veřejné napomenutí jednoho ze svých nejloajálnějších pobočníků podrží.
Domovní prohlídka u Faltýnka
V zapeklitější situaci se ocitl první místopředseda ANO a šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. Zasáhla ho obří razie stovek policistů kvůli vyšetřování mýtného tendru, když mu byly během domovní prohlídky v prostějovském bytě zabaveny mobil a počítač.
O pozadí této rozsáhlé a nepřehledné operace pod dozorem olomouckého vrchního státního zastupitelství zatím není příliš známo. Podle útržkovitých zpráv podezřívá policie předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje a ředitele české pobočky společnosti Kapsch Karla Feixe, jednoho z účastníků mýtného tendru, z korupce. Druhá linie zásahu probíhá na radnici Brno-střed.
Faltýnkův advokát Josef Bartončík tvrdí, že jeho klient není mezi podezřelými a vystupuje jako svědek. Nicméně zabavení jeho soukromých věcí v rámci vyšetřování není u svědků, kteří jsou obvykle pouze vyzváni k podání vysvětlení, úplně standardní. Server Novinky navíc naznačuje, že je první místopředseda ANO podezřelý z ovlivňování rozhodování ÚOHS ve prospěch společnosti Kapsch.
„Já jsem firmu Kapsch dlouhodobě kritizoval. První tendr byl zvláštní a my jsme vysoutěžili o miliardu levnější mýto bez Kapsche, který neuspěl a dělal asi všechno pro to, aby uspěl. Já jsem přesvědčen o tom, že pan Faltýnek z toho vyjde jako v minulosti s čistým štítem,“ komentoval poslední dění Babiš.
Akce je příliš čerstvá, ale nehledě na její trestní podstatu a okovanost shromážděných důkazů stojí za pozornost několik souvislostí.
Brněnští kmotři ANO
Centrem pozornosti je i policií zadržený radní pro investice na radnici Brno-střed Jiří Švachula (ANO), významný zákulisní hráč nejen brněnského regionu. Oba policejní zátahy ve společnosti Kapsch a na brněnské radnici sice přímo nesouvisejí, ale spojuje je právě osoba radního Švachuly.
Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v něm vidí „řídící článek“ organizované zločinecké skupiny v případu brněnské radnice, který se týká veřejných stavebních a bytových zakázek této městské části, a také prostředníka při schůzkách týkajících se zakázky na elektronické mýtné.
Zásah proti Švachulovi nabourává komunikační linii hnutí ANO, které neustále kritizuje tradiční strany z „kmotrovství“. Naposledy paradoxně loni v Brně, kdy se octlo mimo hru, přestože dosavadní primátor Petr Vokřál vyhrál volby.
Švachulu přivedl do brněnského ANO spolu s několika dalšími významnými místními podnikateli Jaroslav Faltýnek. Během několika let se jim podařilo organizaci ovládnout a obsadit vlivná místa na brněnském magistrátu. Nyní se bude muset Babiš vyrovnat s „kmotry“ ve vlastních řadách, o kterých nemluví.
Ohrožený předseda ÚOHS Rafaj
Za zvláštní pozornost stojí nařčení předsedy ÚOHS Petra Rafaje z korupce. Rafaj leží dlouhodobě v žaludku Andreji Babišovi natolik, že proti němu Lidové noviny spustily v květnu 2015 kampaň v době, kdy Sobotkova vláda rozhodovala o jeho opakovaném jmenování do čela protimonopolního úřadu. Nakonec ve vládě Rafaj, bývalý poslanec ČSSD, prošel o jediný hlas proti vůli ministrů ANO.
Pokud bude Rafaj obviněný, zakývá se pod ním křeslo, a velmi pravděpodobně pro něj nebude platit presumpce neviny jako v případě trestně stíhaného premiéra. To by mohl být pro Babiše naopak výhodný „vedlejší efekt“ této monstrózní akce. A je ve hvězdách, jak by se zachovala Hamáčkova ČSSD.
Stejně tak se dostává do horší pozice společnost Kapsch, která se stále nesmiřuje s výsledky mýtného tendru, který po řadě pochybných peripetií a odkladů vyhrálo konkurenční konsorcium CzechToll ze skupiny PPF Petra Kellnera a slovenského provozovatele mýta SkyToll. Hodlá se kvůli němu soudit.
Ťok zůstane stranou?
V této vysoké hře o miliardy je příznačné, že zatímco ministerstvo dopravy v čele s Danem Ťokem vybralo konsorcium CzechToll/SkyToll, Faltýnkovi lidé v rezortu preferovali dosavadního provozovatele Kapsch. To by odpovídalo Faltýnkově zapojení do policejních aktivit kolem mýtného tendru.
[ctete postid=“237686″ title=“Schillerová proti všem. Její nesmyslné nápady sabotuje i hnutí ANO“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Schillerová-Šlachta-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministryně financí Alena Schillerová se dostala do ošemetné situace. Její nápady “ permalink=“http://forum24.cz/schillerova-proti-vsem-jeji-nesmyslne-napady-sabotuje-i-hnuti-ano/“]237686[/ctete]
Bez povšimnutí naopak prochází postup ministra Ťoka, který časově nezvládl výběr nového provozovatele výběru mýtného. Podle původní smlouvy měl služby ukončit v roce 2016, jenže ministerstvo dopravy se vlastní vinou dostalo do skluzu. Ťok proto prodloužil s firmou Kapsch bez výběrového řízení smlouvu na tříletý výběr mýta do konce roku 2019 za 5,3 miliardy korun.
Předchozí Sobotkova vláda vše přikryla a premiér Babiš nyní naopak hájí Ťoka ve sporu s Kapschem, který už dříve podal stížnost na postup ministerstva dopravy na ÚOHS.
Efekty policejní razie jsou pro ANO velmi nepříjemné, částečně nabourávají obraz Babišovy cesty do Washingtonu a zatím není jasné, co všechno z této akce vyplyne. V některých ohledech ale přišla jako na zavolanou.